Татарстанда 2018 елга республика программаларын формалаштыру дәвам итә

2017 елның 4 ноябре, шимбә

Татарстан Республикасы Дәүләт торак фонды тарафыннан 2017 елда  43 муниципаль берәмлектә 3676 тикшерү уздырылган. Нәтиҗәдә, 17муниципаль берәмлектә  куркынычсызлык техникасын бозуның 54 факты ачыкланган. Бу хакта бүген ТР Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Ирек Фәйзуллин хәбәр итте.

Киңәшмәне видеоконференцэлемтә режимында барлык муниципаль районнар белән Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин үткәрде.

Киңәшмә барышында Ирек Фәйзуллин 2017 елда күп фатирлы торак йортларны капиталь төзекләндерү программасын гамәлгә ашыру турында җиткерде. 2017 елда Кыска сроклы планны тормышка ашыру  232 мең 145 кешенең имин һәм яхшы яшәү шартларын тәэмин итәргә тиеш. Барлыгы гомуми мәйданы 6,2 млн кв. метр булган 991 күпфатирлы торак йорт төзекләндереләчәк.

Капиталь төзекләндерү программасын гамәлгә ашыру өчен республика бюджетыннан 1 млрд 346 млн 275,7 мең сум акча бүлеп бирелгән,  бу программа өчен каралган Татарстан акчаларының гомуми күләменең 100%ын тәшкил итә.  ТР ТКХ фондына җирле бюджеттан 1 млрд 65 млн 851 мең сум сум акча күчерелгән. , бу тиешле финанс күләменең  99,59%ын тәшкил итә.

Алга таба министр мәгариф учреждениеләрен капиталь төзекләндерүнең барышы турында сөйләде. Гомуми белем бирү мәктәпләре буенча 29 пландагы объектның 28ендә эшләр төгәлләнгән. Мәктәпкәчә белем бирү оешмаларының барлык 110 объектында, шулай ук балалар сәламәтләндерү лагерьларында да эшләр тәмамланган.

Мәдәният объектларында капиталь төзекләндерү эшләре төгәлләнеп килә.

2017 елда  Казан, Чаллы, Түбән Кама һәм Әлмәт шәһәрләрендә  амбулатор-поликлиника учреждениеләрен  капиталь төзекләндерү каралган. 2 ноябрьгә шуларның 4есендә эшләр тәмамланган.

Республикада 2018 елга республика программаларын формалаштыру дәвам итә, дип билгеләде Ирек Фәйзуллин. Ул кыскача 2018 елга тармаклар буенча программаларны формалаштыру мониторингының ничек башкарылуы турында мәгълүмат бирде.