ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы: 2023 елда «Урманнарны саклау» проектын гамәлгә ашыруга федераль бюджеттан 96 млн сум акча бүлеп бирелгән

2023 елның 12 сентябре, сишәмбе

Бүген ТР Хөкүмәте Йортында узган брифингта ТР урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров урман корткычлары, урманчыларның хезмәт хакы һәм глэмпингларның Татарстан урманнарына йогынтысы турында сөйләде.

Урман хуҗалыгы министрлыгы мәгълүматлары буенча, Татарстан урманнарына куркыныч корткыч — парсыз ефәк күбәләге (Lymantria dispar) яный. Полифаг 300 төргә кадәр үсемлекнең яфракларын ашый бу барлык яфраклы токымнар, ылыслыларның бер өлеше, куакларның күп төрләре. Болардан имән, каен, тирәк, йон, тал, слива һәм алма агачлары зыян күрә.

Парсыз ефәк күбәләге эребидлар гаиләсеннән. Ата һәм ана формасы һәм төсе белән бик нык аерылалар шуннан исеме дә килеп чыга. Бу типик урман корткычы, күпләп үрчү чорында зур мәйданнарда агачларны нык ашап бетерә», — дип хәбәр итте Р. Кузюров.

Төбәктә корткыч барлыкка килүнең төп сәбәпләре арасында министр күбәләкләрнең Башкортостаннан һәм Ырымбур өлкәсеннән миграциясен, һава торышы-климат шартларын — йомшак кыш һәм эссе коры җәйне, шулай ук бөҗәкләр өчен куркыныч булган ерткыч — энтомофаглар, паразитлар һәм башка организмнар санының кимүен атады.

Хәзер ТР Урманны саклау үзәге һәм урманчылык белгечләре бу күбәләкләрнең йомырка салу буенча көзге саннарны исәпкә алалар. Эш нәтиҗәләре буенча 2024 елга чаралар планлаштырылачак. Парсыз ефәк күбәләген юк итү яки басу буенча чаралар җир һәм авиация ысуллары белән үткәрелә.

"Әгәр алдагы кыш салкын булса, урман корткычларының йомыркалары туңачак, алардан кортлар чыкмаячак», — дип аңлатты Р. Кузюров.

Торак пунктлар чикләрендә һәм эчәр сулар белән тәэмин итү чыганаклары янында пестицидлар һәм агрохимикатлар куллану тыелганлыктан, урманчылык, урман хуҗалыгы хезмәткәрләре һәм волонтерлар парсыз ефәк күбәләгенең йомыркаларын нефтькә салалар. Алар агач ботакларын эшкәртелгән машина мае һәм керосин белән эшкәртәләр.

2019 елда Урман хуҗалыгы министрлыгы министрлыкта һәм ведомство карамагындагы учреждениеләрдә хезмәт хакы фондын арттыру буенча инициатива белән чыгыш ясады. "Инициатива хупланды. Бүгенге көндә урман хуҗалыкларында хезмәт хакы 37-45 мең сум тәшкил итә, ә урман хуҗалыкларында — эш стажына карап 30-35 мең сум», — дип хәбәр итте Равил Кузюров.

Моннан тыш, яшь урманчыларны җәлеп итү өчен тармакка стимуллаштыручы ярдәм чаралары кертелгән. Бу - 150 мең сум күләмендә бер тапкыр бирелә торган түләүләр.

"Хәзер федераль үзәк, Рослесхоз белән бергәләп, инспекторлар, күзәтчеләр составы өчен хезмәт хакын арттыру мәсьәләсе буенча актив эшлибез. Безне ишетерләр дип ышанам. Безнең бурыч — урманчыларның хезмәт хаклары республиканың уртача күрсәткеченә мөмкин кадәр якынрак булсын», — дип ассызыклады спикер.

Соңгы вакытта республикада табигатьтә ял итүнең яңа юнәлешләре актив үсеш ала, глэмпинглар һәм кемпинглар төзелә. Татарстан урманчылары аларның урнашкан урыннарында янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәүне, яшеллекләрнең саклануын тәэмин итүне күзәтәләр.

Урманчыларның позициясе шундый: янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен һәм таләпләрен катгый үтәү, табигатькә сакчыл мөнәсәбәт кирәк. Урман фонды эчендә глэмпинглар әлегә аз, Зеленодольск районында бар. Без аларга үз теләкләребезне белдерәбез, ә алар урманнарны үзләштерү буенча проектлар эшлиләр, безнең белгечләр белән килештерәләр», — диде Р. Кузюров.

Спикер Татарстан Урман хуҗалыгы министрлыгы белгечләре бу территорияләрдә агачларның саклануын җентекләп тикшерә дип ышандырды. "Урманга рекреацион йөкләнеш арта, әмма кешеләргә дә табигатьтә ял итү кирәк. Без моны аңлыйбыз", - дип ассызыклады ул.

ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы башлыгы билгеләп үткәнчә, быел «уУрманнарны саклау» төбәк проектын гамәлгә ашыруга федераль бюджеттан төбәккә 96 млн сум күләмендә финанслау бүлеп бирелгән. Акчалар урманны торгызу, урман утыртмалары орлыклары запасын формалаштыру, урманнардагы янгыннарны сүндерү, урман культурасы техникасы һәм җайланмалары сатып алуга юнәлтелгән.