Роман Шәйхетдинов: Иннополис Университетының АИМ студентлары программа тәэминатын беренче курстан ук эшлиләр

2024 елның 15 феврале, пәнҗешәмбе

Бүген Мәскәүдә РФ Фән һәм югары белем министры Валерий Фальков рәислегендә Совет утырышы узды, анда «Алдынгы инженерлык мәктәпләре» (АИМ) федераль проектында катнашучы югары уку йортлары 2023 ел өчен хисаплар тапшырды. Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов һәм Иннополис Университеты вәкилләре һәм «Ростелеком» ГАҖнең мәгълүмат системаларын үстерү буенча вице-президенты, Иннополис Университетының АИМ Экспертлар советы әгъзасы Дарий Халитов катнашты.

2023 елда проектны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре һәм индустриаль партнерлар белән берлектә 2024 елга планнар белән директор урынбасары, «Программа инженериясе» юнәлеше буенча эшләүче Иннополис Университетының АИМ җитәкчесе Искәндәр Бариев уртаклашты.

Спикер сүзләренчә, 2023 елда АИМ базасында яңа ИТ-хәл ителешләр эшләнгән gitflame кодын саклау өчен Ватан репозиторие, teamflame һәм MVP өч ИИ плагиннарын эшләү командаларына бурычлар кую өчен система эшләнгән техник хәл ителешләрнең функционалын көчәйтү өчен. Шулай ук АИМ ИТ-инженерларның яңа буынын әзерләү эшен дәвам итә: 2023 елда гына да өстәмә һөнәри белем бирү программалары буенча 1,6 меңнән артык кеше укытылган, ә студентларны реаль проектлар өстендә эшләргә әзерләү максатыннан эшләнгән югары белем бирү программаларына 235 студент җыелган.

Шулай ук 2023 елда Иннополис Университетының АИМ базасында VK Education корпоратив белем бирү киңлеге "Иннокиберполигон" киберфизик лабораториясе ачылган һәм ИТ-инфраструктура булдырылган, шул исәптән ясалма интеллект модельләрен укыту өчен.

Быел планлаштырылган бурычлар арасында – укытуның төп моделен тормышка ашырып, өч лабораторияне файдалануга тапшыру; ДПО программалары буенча 1500 кешене укыту; 2022 ел белән чагыштырганда интеллектуаль эшчәнлек нәтиҗәләрен 16,4%ка арттыру; Ростелеком экосистемасына АИМ продуктларын кертү һәм адаптацияләү; Ростелеком белән «Илкүләм репозиторий» проектын тормышка ашыруда катнашу; челтәрле укыту юнәлешен гамәлгә ашыру кысаларында профессорлар һәм укытучыларның квалификациясен күтәрү буенча югары уку йортларының 20%ын колачлау, шулай ук Казанда узачак БРИКС-2024 саммитында АИМнар презентациясе.

Роман Шәйхетдинов билгеләп үткәнчә, Иннополис Университеты базасындагы алдынгы инженерлык мәктәбенең үзенчәлеге - индустрияне, практик профессорларны һәм студентларны берләштерүче экосистема. Бу биредә эшләнгән карарларны оператив рәвештә үстерергә мөмкинлек бирә. Моннан тыш, АИМ белем бирү киңлекләренә үтәли софт кертелгән, шуның аркасында студентлар беренче курстан ук ПТны төрле рольләрдә эшләүнең барлык стадияләрен үтәләр һәм чыгарылыш вакытына масштаблы проектларны тормышка ашырырга әзер.