Татарстан Президенты Җиддәдә икътисадый форумында чыгыш ясады

2013 елның 16 марты, шимбә

Бүген Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов Согуд Гарәбстанына визиты барышында Җиддәдә халыкара икътисадый форум ачылу тантанасында катнашты.

Җиддәдә халыкара икътисадый форум быел 11 нче мәртәбә уздырыла. Быелгы форум темасы: саны артып баручы халыкны торак һәм инфраструктура белән тәэмин итү.

Форумда бүген Согуд Гарәбстаны Сәүдә-сәнәгать палатасы рәисе шәех Камәл Сәлех, илнең төзелеш министры Шоваш Әл Дуайхи, Мәккә әмире Халәд Фейсал чыгыш ясадылар. Форумда катнашучыларга Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов та мөрәҗәгать итте.

Чыгышында ул Җиддәдәге әлеге форум актуаль һәм мөһим мәсьәләгә багышланган – инфраструктура булдыру, саны артып барган халык ихтыяҗларын канәгатьләндерү өчен яңа шәһәрләр төзү һәм әлеге өлкәгә инвестицияләр кертү, дип искәртте. Согуд Гарәбстанының төзелеш базары, экспертлар фикеренчә, бик перспективалы өлкә, монда эре инфраструктура проектлары дәүләт һәм шәхси бизнесның үзара хезмәттәшлеге аша ашырыла.

"Бүгенге заманда Согуд Гарәбстаны бөтен дөньяда икътисадый багланышлар үсеше өчен иң кызыклы ил дип санала, - диде Рөстәм Миңнеханов. – Шуңа бәйле рәвештә минем әйтәсем килә: без форумга Россия һәм Татарстан Республикасының Согуд Гарәбстаны белән сәүдә-икътисадый, технология, мәдәни, гуманитар һәм башка багланышларны үстерергә әзер икәнебезне белдерер өчен килдек".

Рөстәм Миңнеханов сүзләренчә, икътисадның төзелеш-инвестиция өлкәсе үсеше Татарстанга яңа үрләргә җитергә мөмкинлек бирде. Саны артып баручы халыкны эффектив рәвештә социаль ихтыяҗлары белән: торак белән, кирәкле социаль оешмалар белән, транспорт инфраструктурасы белән тәэмин итәргә мөмкинлек бирә.

Республикада масштаб проект – 155 мең кеше яшәрлек Казанның “Иннополис” шәһәр-спутнигы төзелү проекты ашырыла. Татарстанның визит карточкасы, ТР Президенты сүзләренчә, “Смарт Сити Казан” була.

"Без Ислам хезмәттәшлеге оешмасы белән һәм Согуд Гарәбстаны Сәүдә-сәнәгать палатасының Ислам үсеш банкы белән актив һәм нәтиҗәле рәвештә хезмәттәшлек итәбез", - дип өстәде Рөстәм Миңнеханов.

Ул Согуд Гарәбстаны элитасы Татарстанда берничә мәртәбә булганын искәртте. "Бер үк вакытта без Согуд Гарәбстаны җитәкчелегенә Россия һәм Татарстан делегацияләренә булган игътибары өчен чиксез рәхмәтле. Без Мәккә регионы әмире Халәд Фейсалның кунакчанлыгын бик югары бәялибез”, - дип әйтте Татарстан Президенты.

Рөстәм Миңнеханов шулай ук Согуд Гарәбстаны короленә Абдалла Бән Абдел Азиз әл-Согудка һәм принц Сәлман Бән Абдел Азиз әл-Согудка чиксез рәхмәтен һәм хөрмәтен белдерде.
Иртәгә Җиддәдәге икътисадый форум дәвам итә, пленар утырышлар һәм панель дискуссияләрдә Татарстан делегациясе дә катнаша.