Владимир Путин Универсиада-2013 иң эре объектларында булды

2013 елның 19 марты, сишәмбе
Бүген Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин Казанда узган эшлекле сәфәрендә Су спорт төрләре сараенда, төзелеп килүче футбол стадионында, Гимнастика сарае һәм Теннис академиясендә булды. Дәүләт башлыгын РФ беренче вице-премьеры Игорь Шувалов, Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов озата бардылар.

Су спорт төрләре сараенда Владимир Путинга киләчәк спорт вакыгасыны турында сөйләделәр. Универсиада дирекциясе Владимир Леонов сүзләренчә, Казан Универсиадасы дөнья тарихында иң эре Универсиадалардан булачак. 64 объектта 27 спорт төре буенча ярышлар узачак, 13500 спортсменнар арасында 351 комплект бүләкләр уйналыначак.

Шулай ук Владимир Путинга футбол стадионы проекты тәкъдир ителде, анда студент Уеннары вакытында ачылу һәм ябылу тантаналары узачак. Россия Президенты төзелешкә кертелгән акчалар эффектив кулланылганын искәртте, шулай ук объектның зурлыгына карамастан чагыштырмача арзан бәягә төшкәнен дә билгеләп үтте.

"Шуңа бәйле рәвештә карарга кирәк: башка регионнарда стадионнар төзү ничек бара икән, - дип мөрәҗәгать итте В.Путин РФ спорт министры Виталий Муткога, 2018 елгы футбол буенча дөнья чемпионаты ареналары корылмасын күз алдында тотып. – Бәлки, проектны кулланырга кирәктер".

Россия Президенты шулай ук футбол аренасын төзегәндә кулланылган металл конструкцияләренең күп булуын билгеләп үтте. "Металлурглар хәзер беркадәр артта калу кичерәләр һәм, әгәр без мондый стадионнар төзесәк, металлургиягә шактый йөкләнеш бирер идек", - дип саный Владимир Путин.

Шулай ук Владимир Путинга Универсиада факелы күрсәтелде. Шуннан соң кунаклар яңа сарайның трибуналарына үттеләр, аннан бассейннарның су тутырылган өлешен күзәттеләр.

Төзелүче футбол стадионында Россия Президентын эшнең барышы белән Татарстан Республикасы Премьер-министры Илдар Халиков таныштырды. Республика Хөкүмәте башлыгы белдерүенчә, түбә кору эшләре 98%ка тәмамланган, инженер челтәрләре буенча - 93%ка, фасад буенча - 86%ка. Калган эшләрнең иң күп өлеше төзекләндерүгә туры килә, аны исә елның җылы вакытында башкарырга кирәк.

"ФИФА тарафыннан стадионга карата белдерелгән таләпләргә бәйле рәвештә безгә срокларны бераз чигерергә туры килде. Сез хәзер графикка сыясызмы соң?" – дип кызыксынды Владимир Путин.

"Әйе, без хәзер графикларда", - дип раслады Илдар Халиков.

Россия Президентына уеннарда катнашучы командалар өчен чишенү-киенү урыннары да күрсәтелде, шуннан соң кунаклар стадионның үзәгенә төштеләр.

Гимнастика сараенда Владимир Путинны Россия Художество гимнастикасы федерациясе президенты Ирина Винер-Усманова каршы алды. Аның сүзләренчә, яңа спорт комплексында спортчылар өчен бик яхшы шартлар тудырылган.

Россия Президенты художество гимнастикасы буенча Татарстан җыелма командасы әгъзаларын сәламләде һәм аларның чыгышларын карады. Шулай ук Владимир Путин студентларның күнегүләр ясауларын да бераз күзәтте.

Теннис академиясендә РФ Теннис федерациясе президенты Шамиль Тарпищев Владимир Путинга спорт комплексының теннисчыларны өйрәтү һәм күнегүләр өчен бик шәп туры килүен хәбәр итте.

Универсиаданың Халыкара мәгълүмат үзәгендә Россия Президентына Универсиада авылы комплексы турында сөйләделәр, ул спортчылар яшәү өчен билгеләнгән. РФ Элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министры Николай Никифоров Владимир Путинга Уеннарның мәгълүмат һәм телекоммуникация инфраструктурасы турында сөйләде. "Ул тулысынча диярлек, хронометраждан гайре, Россия Федерациясендә эшләнгән һәм җитештерелгән", - дип хәбәр итте Н.Никифоров.

Татарстан Мәгълүматлаштыру һәм элемтә министры Роман Шәйхетдинов аккредитацияләү һәм билет системаларын тәкъдир итте, ул шулай ук билет сату кассасы урынына да хезмәт итә. Универсиададан соң инфоматлар дәүләт хезмәтләрен күрсәтү өчен кулланылачак.

Объектларны караганнан соң Владимир Путин Халыкара мәгълүмат үзәгендә Физик культура һәм спортны үстерү буенча Россия Федерациясе Президенты каршындагы Советының күчмә утырышын уздырды.