Татарстан Республикасы буенча Федераль салым хезмәте идарәсе 2 майга кадәр республика гражданнарының керемнәре турында хисап бирергә тиешлеген искәртте

2024 елның 9 апреле, сишәмбе

2023 ел нәтиҗәләре буенча декларация кампаниясе тәмамланганчы бер айдан да азрак вакыт кала. Агымдагы елның 2 маена кадәр гражданнар салым суммасын мөстәкыйль исәпләргә һәм салым органына 3-НДФЛ формасы буенча декларация тапшырырга тиеш. Бу хакта Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында узган брифингта Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Марат Сафиуллин искә төшерде.

"2023 ел өчен керемнәр турында хисап бирергә һәм декларацияне гомуми салым системасында эшләүче, практик нотариуслар һәм адвокатлар тәкъдим итәргә тиеш. Моннан тыш, 2023 елда милекнең минималь срогыннан кимрәк булган мөлкәтне саткан, якын туганнарыннан булмаган кыйммәтле бүләкләр алган һәм лотереяда откан, милекне арендага биргән яки Россия Федерациясеннән читтә урнашкан чыганаклардан керем алган кешеләр үз керемнәрен декларацияләргә тиеш», - дип ассызыклады Марат Сафиуллин.

Шул ук вакытта НДФЛ декларациясендә исәпләнгән акчаны 15 июльдән дә соңга калмыйча түләргә кирәк. Салым түләмәгән гражданнарга карата салым органнары хезмәткәрләре тарафыннан салым түләүчеләр турында булган мәгълүматлар нигезендә «декларациясез» камераль тикшерүләр үткәреләчәк. Мондый тикшерүләр барышында бюджетка түләнергә тиешле салым суммасы сатылган милекне сатып алу чыгымнарын чигереп исәпләнәчәк. Шулай ук, НДФЛдан тыш, салым түләүчегә декларацияне тапшыру срокларын бозган өчен штрафлар һәм пенялар түләргә туры киләчәк, дип өстәде Марат Сафиуллин.

"3-НДФЛ декларациясен салым органына исәп-хисап урыны буенча, ягъни яшәү урыны буенча бирергә кирәк. Документны салым түләүченең шәхси кабинеты аша Федераль салым хезмәте сайтына җибәрү иң уңайлы, чөнки мәгълүматның күп өлеше автомат рәвештә тутырыла, анда керемнәр турында кирәкле мәгълүматны кертеп, салым суммасын җиңел генә исәпләп була», - дип киңәш итте спикер.

Марат Сафиуллин билгеләп үткәнчә, декларацияләрнең күбесе, 95%тан артыгы, нәкъ шулай керә. Хәзерге вакытта 1,7 меңнән артык татарстанлының шәхси кабинетлары бар һәм, тиешлечә, документларны электрон рәвештә тапшыра алалар.

"Агымдагы елның өч аенда салым органнарына барлык нигезләр буенча 235 меңнән артык декларация тапшырылган. Шулардан 24 мең документ закон нигезендә аны тапшырырга тиешле физик затлар тарафыннан тәкъдим ителгән, бу гражданнар бюджетка 1,3 млрд сум түләргә заявка биргән, ә декларация кампаниясе йомгаклары буенча республика бюджетына 4 млрд сум керүгә исәп тотабыз», - дип нәтиҗә ясады Федераль салым хезмәтенең ТР буенча идарәсе җитәкчесе.