Алексей Песошин «Юбилейная" АГБС ачылышында: бу станция заманча системалар белән җиһазландырылган, барлык эшләнмәләр - илнеке

2023 елның 27 декабре, чәршәмбе

Бүген Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин «Юбилейная» кошчылык фабрикасының автоматлаштырылган газ бүлү станциясен ачу тантанасында катнашты.

Объект Татарстанның Лаеш районында урнашкан (Песчаные Ковали авылы), реконструкцияләнгән проектны гамәлгә ашыру газүткәргеч - чыбык һәм блоклы АГБС төзүне, ике иске ГБСны алга таба ябу мөмкинлеге булган ике бүлү газүткәргечен реконструкцияләүне күздә тоткан.

Объекттагы эшләр инвестиция проекты кысаларында тәмамланган.

Объект бер елдан да кимрәк вакыт эчендә, бары тик илнең комплектлаучылары нигезендә төзелгән. «Юбилейная» АГБС республиканы газ белән тәэмин итүне ныгытуга хезмәт итәр, дип көтелә.

Чарада Лаеш муниципаль районы башлыгы Илдус Зарипов, «Газпром трансгаз Казан» ҖЧҖ генераль директоры Рөстәм Усманов катнашты.

Алексей Песошин, сәламләү сүзе белән чыгыш ясап, бу ачылышны төбәкнең газ тармагы тормышында мөһим вакыйга дип атады. "Газпром" ГАҖ белән берлектә Татарстанда газ челтәрен үстерүнең чираттагы этабы уңышлы тормышка ашырылды, Лаеш районында тугызынчы ГБСны гамәлгә кертәбез, ул Лаеш районының шактый зур өлешен газ белән ышанычлы тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк. Бу станция газ җитештерү күләмен елына 500 млн кубометрга арттырырга мөмкинлек бирәчәк. Районда сәнәгать предприятиеләре үсешенә этәргеч бирәчәк, кертелә торган торакның үсешен тәэмин итәчәк», - диде Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты башлыгы. Ул шулай ук үзгәртелгән генплан буенча Лаеш районында 4,5 млн. кв. метр тирәсе торак төзеләчәген искәртте. Әлеге АГБС барлык бу проектларны тормышка ашырырга мөмкинлек бирәчәк, дип ассызыклады ул.

"Бу станция заманча ил системалары белән җиһазландырылган автомат, дистанцион, бу станциянең эшен, барлык процессларны өзлексез контрольдә тотарга мөмкинлек бирә. Бигрәк тә барлык эшләнмәләрнең үз илебезнеке булуы сөендерә», – дип искәртте Алексей Песошин.

Аннары Алексей Песошин «Газпром трансгаз Казан» ҖЧҖ хезмәткәрләренә дәүләт бүләкләре тапшырды.

Белешмә өчен:

Әлеге АГБС тулысынча Россия җитештергән җайланмалардан, шул исәптән «НПП Авиагаз-Союз+" ҖЧҖ республика предприятиесе комплектлаучыларын кулланып эшләнгән.

ГБС төзелешенең төп бурычлары: Татарстанның Лаеш районы территориясендә Вороновка авылыннан Нармонка һәм Атабай авылларына кадәр газ белән тәэмин итү резервын арттыру һәм ышанычлылыгын арттыру; гамәлдәге һәм перспективалы кулланучыларга, шул исәптән «Юбилейное» һәм «Рамаевское» кош фабрикалары, «Транснефть» АҖ объектлары кебек эре кулланучыларга елына 600 млн. кубометрга кадәр газ белән тәэмин итү – Кама буе, «Ак Барс» хоккей клубы объектлары, шулай ук әлеге территориядә урнашкан кече һәм урта бизнес предприятиеләре; Габишево торак пункты чикләрендә урнаштырылган газүткәргеч-чыгышны һәм ике иске ГБСны бетерү нәтиҗәсендә саклау зоналарын һәм минималь араларны бозуны бетерү. Ике иске ГБСны бетерү 2025 елда планлаштырыла.