ТР Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыеваның Сәяси репрессия корбаннарын искә алу көне уңаеннан мөрәҗәгате

2019 елның 30 октябре, чәршәмбе

Хөрмәтле татарстанлылар!

30 октябрь - Сәяси репрессия корбаннарын искә алу көне.

Бу дата - җир йөзендә яшәүчеләрнең барасына да илебез тарихында булган фаҗигале битләр турында, тоталитар, гумансыз режимның корбаннары булган миллионлаган совет кешеләре турында искә төшерә.

Ул еллардагы вакыйгаларда катнашучылар һәм шаһитлар азая бара, ул еллардагы кешеләр һәм вакыйгалар турында истәлекләрне саклап калу, массакүләм күмү урыннарын эзләү эшен дәвам итү, һәлак булган һәм тернәкләнгән кешеләрнең исемнәрен торгызу һәм мәңгеләштерү буенча эшне дәвам итү бик мөһим.

Республикада пенсионерлар һәм инвалидларның төбәк иҗтимагый-гуманитар оешмасы - сәяси репрессия корбаннары белән берлектә яшьләр өчен “хәтер дәресләре” уздыра. Бу чаралар тарихта ялганга юл куймау өчен үткәрелә.

Бу көннәрдә Татарстанның барлык районнарында сәяси репрессияләр вакытында һәлак булучылар һәм зыян күрүчеләр истәлегенә багышланган чаралар һәм акцияләр уза.

Без еллар аша узган вакыйгалар турындагы истәлекне алып барабыз.

ТР Премьер-министры урынбасары Л.Фазлыева.