Татарстанда үз-үзеңне изоляцияләү шартларында урамда йөрү өчен СМС-пропуск системасында 10 меңнән артык кеше теркәлде

2020 елның 1 апреле, чәршәмбе

Татарстанда үз-үзеңне изоляцияләү шартларында урамда йөрү өчен СМС-пропуск системасы кертү турында бүген брифингта Татарстан Республикасы Дәүләт идарәсен цифрлы нигездә үстерү, мәгълүмат технологияләре һәм элемтә министры Айрат Хәйруллин хәбәр итте.

Брифинг онлайн-трансляция режимында узды.

Айрат Хәйруллин хәбәр иткәнчә, үз-үзеңне изоляцияләү шартларында урамда йөрү өчен сервис “Ак Барс Цифрлы технологияләр” компаниясе тарафыннан смс-хәбәрләр нигезендә булдырылды. Алар белән кәрәзле телефоннары булган барлык кешеләр файдалана ала.

Аның сүзлләренчә, бүген Татарстан Республикасы буенча системада 10 меңнән артык кеше теркәлгән. Сервисның гомуми смс-пропусклар бирү егәрлеге тәүлегенә 11 млн гаризаны эшкәртергә мөмкинлек бирә.

Пропускны активлаштыру өчен 2590 номерына бушлай СМС-хәбәр җибәрергә кирәк.

Ниндидер авырлыклар, аңлашылмаучанлыклар килеп чыкса, кайнар элемтә телефон номерына шалтыратырга мөмкин: 8-800-250-90-33. Смс-хәбәр җибәрү һәрвакыт бушлай.

“Системада бер тапкыр теркәлү җитә, икенче көндә яңадан теркәлү хәбәрен җибәрү кирәкми. Башка көндә әлеге хезмәткә сез хатны "цель" (максат) күрсәтеп кенә җибәрергә тиеш буласыз”, - диде Айрат Хәйруллин.

Өйдән чыгу өчен махсус рөхсәтне ничек алырга?

2590 номерына түләүсез смс-хәбәр җибәрәсез

Буш урын калдырмыйча түбәндәге текстны язасыз:

Теркәлү адресы# паспорт сериясе һәм номеры#адрес, фактик яшәү урыны#шәхси мәгълүматны эшкәртүгә рөхсәт бирү

Җавапка уникаль теркәү коды белән смс-хәбәр киләчәк

Алга таба “Цель” сүзен язып һәм түбәндәге очракларның берсен сайлап өйдән чыгуның максатын күрсәтеп смс-текст җибәрәсез

Җавапка рөхсәт коды һәм өйдән чыгуның вакыты күрсәтелгән смс-хәбәр киләчәк. Бу код сезгә тәртип саклаучылар урамда туктаткан очракта күрсәтү өчен кирәк.

СМС-пропусклар алу өчен кодлар сәбәпләре:

Судка бару;

Балигъ булмаган баланы белем бирү оешмасына илтү, алып кайту;

Медицина яисә ветеринария оешмасына бару;

Туганын җирләүдә катнашу;

Паспорт алу яисә яңадан торгызу;

Дачага бару, кайту;

Кредит оешмаларына яисә почта бүлекчәләренә бару;

Авыру туганнарына дарулар һәм азык-төлек илтү, аларга ярдәм итү;

Яшәү урынын алмаштыру. Игътибар итегез: яңа урынга күченгәч яңа адрес белән кабат теркәлергә кирәк.

Айрат Хәйруллин белдергәнчә, әлеге хезмәттән Татарстан яшәүчеләре көненә ике тапкыр гына куллана алачак.