Татарстанда яңа шартнамәләр төзү хисабына дәүләт милкен арендага бирүдән кергән табыш ике тапкыр арткан

2021 елның 9 октябре, шимбә

Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин Татарстан Республикасының берләштерелгән бюджетын тулыландыру, аренда түләүләре һәм күчемсез милек объектларын инвентаризацияләү буенча бурычларны киметү эше турында хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык мунициципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы карамагындагы «Матди тәэмин итү идарәсе» дәүләт бюджет учреждениесе тарафыннан ТР Экология һәм табигый ресурслар министрлыгына хезмәт күрсәтүче автотранспорт чараларын ягулык һәм майлар белән тәэмин итү буенча кышкы чордагы нормага күчерү эше төгәлләнгән.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы карамагындагы "Матди тәэмин итү идарәсе" ДБУ транспорт бүлеге тарафыннан транспорт чараларын ягулык һәм майлар белән тәэмин итү буенча кышкы чордагы нормага күчерү эше төгәлләнгән. Бюджет йөкләмәсе 104,3%ка үтәлгән (чагыштыру өчен: 2020 елның шул ук чорында 338 млн 580 мең сум акча кергән).

Салым булмаган керемнәр структурасында яңартыла торган керемнәр өстенлек итә, аларның өлеше 92,4% тәшкил итә.  Бу – мөлкәт һәм җир кишәрлекләрен арендалаудан, ДУП чиста табышының бер өлешеннән, дәүләт акцияләре пакетларына дивидендлар һәм дәүләт мөлкәтен ышанычлы идарәгә тапшырудан кергән табыш.

Агымдагы елның тенденциясе яңа шартнамәләр төзү хисабына дәүләт милкен арендага бирүдән кергән табышның ике тапкыр артуыннан гыйбарәт. Бюджет йөкләмәсе 214,7%ка үтәлгән, бюджетка 117 млн 890 мең сум кергән. Җир кишәрлекләрен арендалаудан кергән табыш 59 млн 620 мең сум тәшкил иткән, задание 76,5%ка үтәлгән.

Фәнил Әһлиуллин шулай ук җирле бюджетларга кергән табышлар турында да сөйләде. Агымдагы елның 8 ае нәтиҗәләре буенча җирле бюджетларга 3 миллиард 470 миллион сум акча кергән.  Узган ел белән чагыштырганда, яңартыла торган һәм яңартылмый торган керемнәр (керемнәр узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 839 млн.сумга арткан) керемнәрнең уңай динамикасы күзәтелә.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы башлыгы билгеләп үткәнчә, агымдагы елда план йөкләмәсе былтыргыдан 149 млн.га артып китә, шул ук вакытта 2021 елның 8 аенда аның үтәлеше 87% тәшкил итә, бу 2020 ел күрсәткеченнән 18% ка артыграк. Керемнәрнең гомуми динамикасы, нигездә, шәһәр округларында һәм биш районда: Түбән Кама, Әлмәт, Лаеш, Зеленодорльск, Питрәч районнарында керемнәр белән билгеләнә, бу керемнәрнең 82%ын тәшкил итә. Бу муниципаль берәмлекләр планны уңышлы үтиләр һәм арттырып үтиләр.

Керемнәрнең артуына карамастан, аренда түләүләре буенча бурычлар проблемасы кискенлеген югалтмый, дип ассызыклады Фәнил Әһлиуллин.

1 сентябрьгә бурычларның гомуми суммасы 520,2 млн. сум тәшкил итә, шул исәптән 477,4 млн.сум (92%) – җир кишәрлекләре, 42,8 млн. сум (8%) – милек өчен. Ел башыннан гомуми бурыч 2 млн. сумга арткан – мөлкәтне арендалау буенча бурычлар исәбенә, алар 2,9 млн. сумга арткан.  Шул ук вакытта җирләрне арендалау килешүләре буенча бурыч 733 мең сумга кимегән.

Йомгак ясап, ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы башлыгы муниципалитетларны аренда түләүләре буенча бурычларны киметү буенча юл карталарына туры китереп эшне активлаштырырга чакырды.

Ул шулай ук билгеләп үткәнчә, күчемсез милек объектларына һәм җир кишәрлекләренә салым кертемнәрен арттыру буенча теркәлгән хокуклары булмаган күчемсез милек объектларын инвентаризацияләү барышында ачыкланган җир кишәрлекләренә салым кертемнәрен арттыру өчен җирле бюджетларны тулыландыру резервлары аз түгел.

Барлыгы 850 мең "проблемалы" күчемсез милек объекты ачыкланган. Бүгенге көндә шуларның 813 меңнән артыгы тикшерелгән, ягъни 96%. Муниципаль берәмлекләр тарафыннан бирелгән мәгълүматны анализлау нәтиҗәләре буенча, объектларның 8%ы элек барлыкка килгән хокукларга ия.

«Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында» 30.12.2020 ел, № 518-ФЗ Федераль закон (13.07.2015, № 218-ФЗ) нигезендә, «Күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында» Федераль законның 69 статьясы (13.07.2015, № 218-ФЗ) нигезендә, мондый хокук ияләре турында белешмәләрне Бердәм дәүләт күчемсез милек реестрына кертү өчен элегрәк исәпкә алынган күчемсез милек объектлары булып санала.

Министр җирле үзидарә органнарына элек барлыкка килгән хокуклары булган күчемсез милек объектларына хокукларны теркәү буенча законда каралган чараларны актив үткәрү үтенече белән мөрәҗәгать итте.