Алексей Песошин Баулы муниципаль районы Советының XVI утырышында катнашты

2022 елның 22 феврале, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин Баулы муниципаль районына эш сәфәре кылды.

Эш сәфәренең төп максаты-Баулы муниципаль районы Советы утырышында катнашу.

Муса Җәлил исемендәге район мәдәният йортында Алексей Песошин Баулы муниципаль районы хакимияте башлыгы Ильяс Гозәеров белән бергә район предприятиеләре продукциясе күргәзмәсен карады.

Үз эшләнмәләрен «Татнефть» ГАҖ, «Таграс» холдингы, «Алойл» нефть компаниясе, Баулы районы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе, Александров спирт заводы, аграр көллият, он комбинаты, мебель фабрикасы һәм «Әхмәтов А.Ф.» КФХ тәкъдим итте.

Предприятиеләр вәкилләре Татарстан Республикасы Премьер-министрына эш технологияләре, шул исәптән инновацион технологияләр турында сөйләделәр.

Баулыда төзелә башлаган «Татнефть-Пресскомпозит» ҖЧҖ яңа заводы стендына аерым игътибар бирелде. Завод шәһәрне якынча 200 яңа эш урыны белән тәэмин итәргә тиеш.

Шулай ук Алексей Песошинга Александров спирт заводын яңарту турында сөйләде, анда хезмәткәрләр штатын 150 кешегә кадәр арттырырга планлаштыралар.

Аннары ТР Премьер-министры Баулы районы Советының XVI утырышында катнашты.

Төп доклад белән Баулы районы администрациясе башлыгы Ильяс Гозәеров чыгыш ясады, ул районның узган елгы эш нәтиҗәләрен җиткерде. Спикер даими утырышлар һәм халык белән очрашулар үткәргән район депутатлары эшен билгеләп үтте, интернет-мошенниклык очракларының артуына игътибар итте.

Аннары ул районда кече һәм урта бизнес үсеше турында сөйләде: әйтик, Баулы он заводы вак фасовкалауның яңа линиясен эшләтеп җибәрде, ә Баулы шәһәренә кергән җирдә үз кемперларында килүче туристлар өчен мәйданчык оештырылды.

Баулы районы администрациясе башлыгы районның социаль үсешенә тукталды. «Бүгенге көндә районда 33 304 кеше яши. Уртача хезмәт хакының якынча 10% ка артуы теркәлә: 2020 елда уртача айлык хезмәт хакы – 37 506 сум, 2021 елда 40 357 сум тәшкил иткән. Баулы районында 1212 үзмәшгуль теркәлгән, аларның күбесе хезмәт күрсәтү өлкәсендә эшли. 2022 ел башына районда эшсезлек дәрәҗәсе 0,66% тәшкил иткән, педагоглар, табиблар, агрономнар һәм эшче һөнәрләр арасында кадрлар кытлыгы бар, - дип хәбәр итте Ильяс Гозәеров. - Якын арада районда пластик торбалар җитештерү буенча яңа предприятие ачу планлаштырыла, анда 200 дән артык эш урыны оештырылачак».

Узган елга нәтиҗә ясап, Ильяс Гозәеров авыл хуҗалыгы темасын кузгатты, район күрсәткечләре бераз калыша. Уңыш җитмәүнең төп сәбәбе - 2021 елның эссе җәе. Корылык шулай ук терлекләр өчен азык җитмәүгә китерде, сөт савымы кимеде. Шул ук вакытта районның авыл хуҗалыгында уңай моментлар да билгеләп үтелде: терлек азыгы үзәген ачу, сөт комплексын яңарту, шулай ук яңа авыл хуҗалыгы техникасы сатып алу.

Баулы районы администрациясе башлыгы районның милли проектларны тормышка ашыруда актив катнашуына аерым тукталды һәм 2022 елга эш планын җиткерде.

Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин, үз чиратында, Баулы халкына республика тормышында актив катнашканнары һәм илкүләм проектлар өлкәсендә башкарылган эшләре өчен рәхмәт белдерде. ТР Премьер-министры Баулы районының 2021 елдагы эшчәнлеген анализлау нигезендә район җитәкчелегенә киләчәктә игътибар итәргә кирәк булган берничә юнәлешне билгеләп үтте. Бу шул исәптән яшь гаиләләргә ярдәм итү һәм яшьләр өчен кызыклы эш урыннары булдыру; районда салым җыю мәсьәләсе бар; Баулы районы территориясендә яңа производстволар ачу һәм үстерү өчен инвесторлар эзләү;  аграр өлкәдә эшне яхшырту мөмкинлекләрен эшләү.

"Баулының төп темасы – су белән тәэмин итү, - диде Алексей Песошин. – Хәзер сездә «Миңлегол» су алу җайланмасын реконструкцияләү буенча масштаблы эш алып барыла. Мин ТР Төзелеш министрлыгына Баулыда су белән тәэмин итүне ремонтлау эшен контрольгә алу өчен мөрәҗәгать итәргә телим".

ТР Премьер-министры Баулы районы халкына республика үсешенә лаеклы өлеш керткәннәре өчен тагын бер кат рәхмәт белдерде. "Сезнең район алга таба үсү һәм куелган бурычларга ирешү өчен барлык ресурсларга ия", - дип йомгаклады Алексей Песошин.