Татарстанда торак төзелешенең еллык планы 33%ка үтәлгән

2022 елның 9 апреле, шимбә

Татарстан Республикасында торак төзелешенең еллык планы 33%ка үтәлгән – 915 мең кв. метр торак тапшырылган. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры урынбасары Алексей Фролов хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Татарстан Республикасы Төзелеш министрлыгы башлыгы хәбәр иткәнчә, планлаштырылган күрсәткечләргә карата иң югары темпларны социаль ипотека программасы күрсәтә. Шулай итеп, план буенча 150 мең кв. метрдан аз гына артык 83 мең кв. метр яки планның 55%ы тапшырылган.

Шәхси торак төзелеше линиясе буенча (ШТТ), ким дигәндә, 12 мең 454 йорт (планлаштырылган күләмнең 39%ы) 4 861 йорт төзелгән.

Коммерциячел төзелеш сегментында еллык план 19%ка үтәлгән.

Алексей Фролов хәбәр иткәнчә, «ятим балалар» категориясеннән 600 кеше өчен Татарстан Республикасы Дәүләт торак фонды тарафыннан 179 торак урын сатып алу өчен контракт төзелгән.

«Биш һәм аннан да күбрәк бала тәрбияләүче күп балалы гаиләләр» категориясендә агымдагы елның финанс лимитлары тулысынча бүленгән. 25 сертификат бирергә әзер.

Мәҗбүри күченүчеләр, Ерак Төньяктан күченүчеләр һәм чернобыльчеләр өчен бүгенге көндә 2 сертификат рәсмиләштерелгән.

Министр урынбасары Татарстанда илкүләм проектларны гамәлгә ашыру турында җентекләп сөйләде. Шуларга кергән 12 федераль проект кысаларында барлыгы 105 объект төзергә һәм капиталь ремонтларга кирәк. «Торак һәм шәһәр мохите» илкүләм проектын гамәлгә ашыру буенча зур эш башкарырга кирәк, аның паспортына 37 объект керә.

«Торак» федераль проекты кысаларында Питрәч районында чистарту корылмаларын реконструкцияләү бара. Объект узган елдан күчүче булып тора.

«Чиста су» федераль проекты кысаларында Нурлат шәһәре өчен су алу төене булган су белән тәэмин итү системасын төзүгә әзерлек бара.

«Торак фондының яшәү өчен яраксызлыгын тотрыклы киметүне тәэмин итү» федераль проекты буенча бүгенге көндә 170 кеше яңа торак алган, аларны 1 964 кв. метрлы 64 фатирдан күчергәннәр. Быел барлыгы 841 кеше аварияле торактан күченергә тиеш.

«Иделне савыктыру» федераль проекты кысаларында «Экология» илкүләм проекты кысаларында Казанда биологик чистарту корылмаларын реконструкцияләү дәвам итә, шулай ук Казанның биологик чистарту корылмаларының дуен кырлары рекультивацияләнәчәк.

«Чиста ил» федераль проекты буенча Казанда Самосырово полигоны рекультивацияләнә.

Быел «Мәгариф» илкүләм проектына кергән 2 федераль проект гамәлгә ашырыла. Бу – «Заманча мәктәп» проекты, аның буенча Тукай районында 100 урынга исәпләнгән гомуми белем бирү учреждениесе төзеләчәк. «Һәр баланың уңышы» проекты да бар, аның кысаларында 2 спорт залы – Апас һәм Баулы районнары мәктәпләрендә ремонтлана.

«Демография» илкүләм проекты буенча Казанда мәктәпкәчә белем бирү учреждениесе төзелеше башлана.

«Сәламәтлек саклау» илкүләм проекты кысаларында «Беренчел звеноны модернизацияләү» федераль проектына кертелгән 49 медицина объектына 34 төзелеш объекты һәм 15 капиталь ремонт объекты керә.

«Мәдәният» илкүләм проекты буенча «Мәдәни мохит» федераль проектына 11 объект кертелгән.

«Туризм һәм кунакчыллык индустриясе» илкүләм проекты буенча Югары Ослан районында «Түбәтәй Тауэр» объекты өчен территорияне төзекләндерү һәм инфраструктура төзү планлаштырыла.

6 дәүләт программасына килгәндә, аларның иң зурысы – «Мәгарифне үстерү» программасы, аның буенча 66 мәктәпне капиталь ремонтлау планлаштырылган.

«Мәдәниятне һәм туризмны үстерү» дәүләт программасы буенча Чаллыда «Мастеровые» рус драма театры төзелә.

Тагын 16 объект авыл территорияләрен комплекслы үстерү программасын үз эченә ала. Бу – 3 мәгариф объекты төзелеше һәм бер авыл мәдәният йортын ремонтлау, 5 инженер челтәрен модернизацияләү һәм комплекслы торак төзелеше өчен 7 мәйданчыкны төзекләндерү.

«Су хуҗалыгы комплексын үстерү» дәүләт программасын тормышка ашыру ике юнәлеш буенча башкарылачак – бу 14 гидротехник корылманы ремонтлау һәм Кама тамагында Куйбышев сусаклагычының ярларын ныгыту.

«Ватанны саклаганда һәлак булганнарның истәлеген мәңгеләштерү» дәүләт программасы буенча 4 хәрби каберлекне торгызырга кирәк.

«Физик культура һәм спортны үстерү» дәүләт программасы кысаларында Зеленодольск районы һәм Казан шәһәре мәктәпләренең спорт мәйданчыклары өчен җиһазлар сатып алу планлаштырыла.

Алексей Фролов төзелеш объектларында хезмәт куркынычсызлыгына карата таләпләрне бозуларны булдырмау чаралары турында сөйләде. Ел башыннан Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе 353 тикшерү үткәргән. Барлыгы 330 мең сумлык 6 карар чыгарылган.

Үзлегеннән җайга салынучы оешмалар көче белән 271 тикшерү үткәрелгән. Дәүләт һәм республика программалары объектларына Баш инвестицион-төзелеш идарәсе 328 тапкыр тикшерү белән чыккан.

Ел башыннан төзелеш мәйданнарында барлык тикшерүчеләр тарафыннан гамәлдәге таләпләрне бозуның 224 очрагы теркәлгән. Шуларның 218е бүгенге көнгә бетерелгән.