Иннополиска Россиянең Баш дәүләт экспертизасы башлыгы Игорь Манылов килде

2023 елның 25 июле, сишәмбе

Бүген Иннополиста «РоссияБаш дәүләт экспертизасы» ФАУ начальнигы Игорь Манылов, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов, Татарстан Республикасы Дәүләт идарәсен цифрлы үстерү, мәгълүмат технологияләре һәм элемтә министры Айрат Хәйруллин, Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрының беренче урынбасары Алексей Фролов һәм башка кунаклар катнашында Россия экспертизалары ассоциациясенең киңәйтелгән киңәшмәсе узды.

"Илебезнең төзелеш тармагын тәкъдим итүче кешеләрнең көнүзәк проблемаларны тикшерү өчен Россиянең яңа Иннополис шәһәрендә җыелуы сөендерә. Сездән башка мондый шәһәрләр мөмкин булмас иде, - дип мөрәҗәгать итте Роман Шәйхетдинов киңәшмәдә катнашучыларга. - Быел без Иннополис Университеты тулай торагының өч яңа корпусын төзеп бетердек, аларны проектлау һәм экспертизалау мәгълүмати модельләштерү технологияләрен кулланып үткәрелде. Биналар шулай ук ТИМ-технологияләр кулланып файдаланылачак. Перспективада яңа киләчәкне без заказчы, проектлаучы һәм экспертизаның электрон үзара эшчәнлегендә, ә яңа объектларны кабул итүнең соңгы этабында эксплуатация компаниясендә күрәбез. Монда Иннополис һәрьяклап ярдәм күрсәтергә әзер".

Иннополис үсеше турында, аның төп миссиясе – югары квалификацияле белгечләргә Россиядә үзләрен тормышка ашырырга һәм иң яхшы ил продуктларын булдырырга мөмкинлек бирү, дип сөйләде шәһәр мэры Руслан Шаһгалиев. Ул билгеләп үткәнчә, Иннополиста бүген ясалма интеллектны кулланып эшләнгән проектларга аерым игътибар бирелә – дөнья лидерларын теләсә кайсы өлкәдә диярлек бүлеп бирергә мөмкинлек бирә торган технология. Мондый проектлар «Иннополис» махсус икътисадый зонасының резидент-компанияләре һәм Иннополис Университеты тарафыннан эшләнә, ул шул исәптән ИТ-компания дә булып тора.

"Татарстан командасына хас булган ике мөһим сыйфат - ул стратегик фикерләү һәм тактик эш итү сәләте, моны яңа шәһәр төзелеше мисалында да, гомумән, төбәкне цифрлаштыруның югары дәрәҗәсендә дә күзәтергә мөмкин. Бу тәҗрибә безгә Россиянең киләчәк төзелеш комплексы образын булдыруда да файдалы булыр дип уйлыйм", - дип ассызыклады Игорь Манылов.

Иннополистагы киңәшмәдә катнашучылар инвестицион-төзелеш проектларын гамәлгә ашырганда заманча технологияләрне куллану, экспертиза институтын цифрлаштыру, проект-смета документациясенең сыйфаты һәм башка мәсьәләләр буенча фикер алыштылар, шулай ук инвестицион-төзелеш проектлары белән идарә итүнең региональ практикалары тәҗрибәсе белән уртаклаштылар.