Kazanforumда Татарстан территориясендә коры җир ашлык хабы булдыру турында килешү имзаланды

2024 елның 15 мае, чәршәмбе

Бүген XV KazanForum кырларында Татарстан Хөкүмәте һәм «Новый сухопутный зерновой коридор» компаниясе арасында республика территориясендә коры җир ашлык хабы булдыру турында килешү имзаланды.

Документка Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин һәм «Новый сухопутный зерновой коридор» генераль директоры Юрий Маневич кул куйды.

Килешү Татарстанда елына 8 млн тонна куәте белән югары тизлекле ашлык йөкләрен күчерү буенча махсуслаштырылган югары технологияле объект булдыруны күздә тота. Коры җир ашлык хабы "Зерно+"   логистика моделен үстерү һәм өеп салынган йөкләрне коры җир тимер юллары аша күчерү технологиясен тиражлау кысаларында Дэн Сяопин исемендәге халыкара логистика комплексыннан ерак түгел барлыкка киләчәк.

Ашлык йөкләре белән махсус контейнер-ашлык ташучылар яңа ашлык хабыннан экспорт юнәлешендә җибәреләчәк, ә кирегә шул ук махсус контейнерлардан халык куллану товарлары һәм Татарстан предприятиеләре өчен компонентлар киләчәк.

Йөкләр базасы - Татарстан Республикасында һәм Идел буе федераль округы төбәкләрендә җитештерелгән  ашлык хабында тупланган ашлык. Максатлы тәэмин итү базарлары Кытай, Үзбәкстан, Төрекмәнстан, Иран һәм башкалар. Елына 200 мең TEU күләмендәге кире йөкләр төбәк транспорт-логистика үзәкләренә киләчәк, алар белән ашлык хабы технологик бәйләнештә һәм партнерлыкта эшләячәк.