«Иннополис» МИЗ территориясендә радиоэлектрон продукция җитештерү буенча завод төзелешенә старт бирелде

2022 елның 4 октябре, сишәмбе

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов Мәскәүдә эш сәфәрендә, анда ICL Partner Connect форумында катнаша. Чарага Россиянең эре ИТ-компанияләреннән һәм системалы интеграторлардан 300дән артык вәкил җыелды.

Форум кысаларында Россиядә радиоэлектрон продукция җитештерү буенча ICL компанияләр төркеменең иң эре заводлары төзелешенә старт бирелде. Предприятие Казандагы «Иннополис» махсус икътисадый зонасы территориясендә урнашачак һәм елына 1 млн. берәмлеккә кадәр техника җитештерә алачак, шул исәптән башка илебездә җитештерелә торган ана платаларын да. Объектның гомуми мәйданы якынча 8 мең кв. м тәшкил итәчәк, анда басма такталарны өслек монтажлау цехлары һәм әзер продукцияне җыю һәм сынауның 7 автоматлаштырылган конвейер линиясе булачак. Заводның технологик куәте моноблокларның тулы циклын, юка клиентларны, интерактив панельләрне, серверларны, мәгълүмат саклау системаларын серияле җитештерүне тәэмин итәчәк.

Форумның пленар сессиясе кысаларында Россия сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Василий Шпак, Россия Цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министры урынбасары Андрей Заренин, Татарстан Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов, «Астра» дәүләт корпорациясе генераль директоры Илья Сивцев, «МойОфис» Директорлар советы рәисе Андрей Чеглаков һәм башкалар катнашты, мәгълүмат технологияләре өлкәсендә импортны алыштыруның актуаль мәсьәләләре турында фикер алыштылар.

Роман Шәйхетдинов Иннополис мисалында илнең ИТ-җәмәгатьчелеге арасында Россия Хөкүмәте тарафыннан кабул ителгән ярдәм чараларына ихтыяҗ турында сөйләде. Шулай итеп, 325 резидент компаниядән, партнерлардан, «Иннополис» МИЗ стартапларыннан салым ташламалары, иминият кртемнщре, Россия фондының грантлары һәм башка ярдәм чараларыннан файдаланганнар. ИТ-компанияләр арасында төбәк ярдәм чаралары да популяр, мәсәлән, Иннополиста теркәлгән һәм IT эшләү белән шөгыльләнүче яки бу өлкәдә консультация хезмәтләре күрсәтүче компанияләр өчен уяулыкны 1%ка киметкән ставкалар. Бүген Иннополиста барлыгы 545 компания теркәлгән, шуларның 80е ССН буенча эшли. 2020 елда салым ставкасын 32 компания кулланды, ә 2021 елда – 57. 2020-2021 елларга салым ташламаларының гомуми суммасы 67,7 млн. сум тәшкил иткән.

Россиянең технологик суверенитетын ныгытуда Иннополисның ролен билгеләп үтеп, Татарстан Премьер-министры урынбасары ИТ-шәһәрдә эшләнелә торган импортны алмаштыручы карарларның конкрет мисалларын китерде. Алар арасында – мобиль һәм эш өстәле өчен операцион системалар, офис пакетлары, мәгълүмат сурәтләү системалары, пилотсыз машиналар һәм йөк машиналары – барлыгы 50дән артык хәл ителеш. Мәсәлән, «Яңа болыт технологияләре» компаниясеннән «МойОфис» программ продуктлары, «Ачык Мобиль платформа» компаниясеннән «Аврора» операцион системасы, «ИВКС» компаниясеннән IVA MCU аудио- һәм видеоконференцэлемтә өчен платформа, Astra Linux операцион системалары.

«Көнбатыш компанияләр базарыннан китү эчке инновацион хәл ителешләр өчен зур сорау тудырды. Үсеш алган инновацион инфраструктурага ия төбәкләр һәм Татарстан алар арасында – Россиянең төп технологик үзәкләренең берсе булу мөмкинлеге, – дип билгеләде Роман Шәйхетдинов. – Иннополис инде хәзер үк ил үсешенең яңа ноктасы һәм кеше капиталы, яңа технологияләр, экспертиза һәм инвестицияләр җәлеп итү үзәкләренең берсе булып тора. ИТ-шәһәр үз үсешенең яңа юнәлешен югары технологияле җитештерүләр булдыруда күрә. Хәзерге вакытта «Иннополис» махсус икътисадый зонасы территориясендә Идел буенда иң эре 2000 стойкалы Росэнергоатома Дата-үзәге, шулай ук югары технологияләр өлкәсендәге «ИнноПарк» технопаркы һәм гомуми мәйданы 20 мең кв. метрдан артык булган индустриаль парк төзелә. Бүген төзелешенә старт бирелгән ICL компаниясенең ана түләүләре җитештерү заводы Татарстанның технологик ландшафтында төп урынны биләячәк».