Татарстанда 2024 елның 2 мартына файдалануга торак тапшыру планы 21%ка үтәлгән, 668 мең кв. м. файдалануга тапшырылган

2024 елның 2 марты, шимбә

Татарстанда ел башанганнан бирле төзелеш өлкәсендә 2 бәхетсезлек очрагы теркәлгән. Бу хакта бүген ТР Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык муниципалитетлар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин үткәрде.

ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы төзүчеләрдән, муниципаль берәмлекләрнең контроль-күзәтчелек органнарыннан һәм башкарма комитетлардан һәр төзелә торган объект буенча хезмәтне саклау кагыйдәләрен һәм нормаларын үтәүне көн саен контрольдә тотуларын сорады. Төзүчеләр һәм подряд оешмалары тарафыннан иминлек нормаларын үтәү белән беррәттән, җитештерүдә имгәнүләрне кисәтүнең төп коралы булып контроль-күзәтчелек органнары һәм тармак оешмалары тарафыннан тикшерүләр тора, дип билгеләп үтте ул. Мәсәлән, 2024 елның 2 аенда үзлегеннән җайга салынучы оешмалар 414 тикшерү үткәргән, аларның нәтиҗәләре буенча төзелеш оешмаларына 58 күрсәтмә бирелгән.

Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе белгечләре төзелеш мәйданчыкларына 182 тапкыр чыккан. Чаралар нәтиҗәләре буенча 16 хокук бозу очрагы ачыкланган. Дәүләт программалары объектлары Баш инвестиция-төзелеш идарәсе җаваплылыгы зонасына керә. Бу ведомство вәкилләре ел башыннан 90 контроль-күзәтчелек чарасы үткәргән.

Киңәшмә барышында Марат Айзатуллин төбәктә торак төзелеше программаларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте. Файдалануга торак тапшыру планы 2 мартка 21%ка үтәлгән, 668 мең кв.м. файдалануга тапшырылган. шул исәптән коммерциячел төзелештә планлаштырылган күләмнең 5%ы тапшырылган (мәйданы 73,8 мең кв. м булган 25 күп фатирлы йорт).

Социаль ипотека өлешендә еллык план 18%ка үтәлгән: быел төзелергә тиешле 56 йортның 12се тапшырылган, аларның гомуми мәйданы – 29 мең кв. м.

Бүгенге көндә шәхси торак төзелешендә 565 мең кв. метр мәйданлы 4 187 йорт тапшырылган, ягъни еллык планның 37%ы.

Республикада аерым категория гражданнарны торак белән тәэмин итү кысаларында быел ятим балалар, яшь гаиләләр, күп балалы гаиләләр, мәҗбүри күченүчеләр торак алырга тиеш.

621 ятим бала өчен 1 млрд 742 млн. сум күләмендә акча каралган (дәүләт торак фонды барлык биналарны да сайлап алган). Саны ягыннан икенче категория - яшь гаиләләр, быел 41 муниципаль берәмлектә яшәүче 84 кеше яңа торак алырга тиеш.

«5 һәм аннан да күбрәк балалы күп балалы гаиләләр" категориясендә 28 катнашучы бар. Бүгенге көндә торак урыннар алу өчен 17 сертификат рәсмиләштерелгән, аларның гомуми мәйданы 1 мең 523 кв. м тәшкил итә.

Мәҗбүри күченүчеләр, Ерак Төньяктан күченүчеләр һәм чернобыльчеләр категориясендә 5 торак алучы, алар өчен сертификатлар рәсмиләштерелгән инде, дип хәбәр итте ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы.

Аннары ул социаль объектлар төзү буенча республика һәм федераль программаларның тормышка ашырылуы турында хәбәр итте.

Быел «Торак» һәм «Авыл территорияләрендә торак төзелешен үстерү» федераль проектлары кысаларында 367 млн сумлык 8 объект гамәлгә ашырыла. 5 объект буенча дәүләт контрактлары төзелгән, май аенда эшкә керешәчәкләр.

«Мәгариф» илкүләм проектына һәм «Авыл территорияләрен комплекслы үстерү» дәүләт программасына кергән 5 белем бирү объектын төзүгә 2 млрд 600 млн сум акча юнәлтү планлаштырыла.

Бүгенге көндә 4 мәктәп буенча төзелеш-монтаж эшләре 7% тәшкил итә. Шәһәр тибындагы балалар бакчасы төзелешенә Апас подрядчысы март уртасыннан керешәчәк.

Акчаларның чагыштырмача күләме - 2 млрд 317 млн сум - 2 федераль һәм 2 республика программасына кертелгән 53 сәламәтлек саклау объектын төзүгә юнәлдереләчәк.

Бүгенге көндә фельдшер-акушерлык пунктлары буенча эшләр 16%ка җиткән. Эшләр 35 объектта алып барыла, тагын 13 объектка май ахырына кадәр керешәчәкләр.

Башка медицина учреждениеләре төзелеше кысаларында башкару 30% тәшкил итә. Эшләр 2 объект буенча алып барыла, тагын 3 объектка май ахырына кадәр керешәчәкләр.

«Яшьләр сәясәте» тармагына 2 республика программасы һәм «Авыл территорияләрен комплекслы үстерү» дәүләт программасы буенча 1 млрд 99 млн сумлык 8 объект төзү керә.

Мәсәлән, өч балаларны савыктыру лагеры төзелә (башкару 3%). Калган 3 объект буенча эшләр март ахырына кадәр башланачак.

Агымдагы елга спорт объектларын төзү бер республика һәм бер федераль программа кысаларында каралган. Бирегә 864 млн сумлык 21 объект керә. Алар буенча дәүләт контрактлары төзелгән, эшләр апрель ахырына кадәр башланачак.

«Мәдәният» тармагының өч объекты да «Авыл территорияләрен комплекслы үстерү» дәүләт программасы паспортына керә. Дәүләт контрактлары суммасы 530 млн. сум. Бүгенге көндә ике объектта эшләр башланган (төзелеш-монтаж эшләрен башкару - 5%).

«Экология» тармагында ике федераль программа кысаларында өч объектны гамәлгә ашыру дәвам итә. Бу - биологик чистарту корылмаларын реконструкцияләү (эшләр 77 процентка башкарылган), ләм кырларын рекультивацияләү (66 процент), Саба районының Шәмәрдән авылында нефть белән пычрану аркасында  бозылган җирләрне рекультивацияләү (башкару -72 процент).

Республикада 2 млрд 355 млн сумлык 64 җәмәгать киңлеге төзекләндереләчәк. Проектлар федераль һәм республика программалары кысаларында гамәлгә ашырыла, контрактация 23 мартка билгеләнгән.

2 республика программасы буенча (7 Башкарма комитет һәм 9 комплекслы хезмәт күрсәтү пункты төзү) контрактлар төзелгән. Башкарма комитетларның 4 бинасын төзү буенча эшләр алып барыла (башкару 7%). Калган өч объектка 2 атнадан соң керешәчәкләр.

Шулай ук 3 комплекслы хезмәт күрсәтү пункты төзелә (башкару 4%). Калган 6сына апрель ахырына кадәр керешергә планлаштыралар.

Марат Айзатуллин инженерлык инфраструктурасын модернизацияләү турында хәбәр итте, бу максатларга 2024 елда барлык чыганаклардан 5 млрд 143 млн сум бүлеп бирелә.