Иннополиста Россия венчур форумының «нуль" көне узды

2024 елның 24 апреле, чәршәмбе

Иннополиста Россия венчур форумының рәсми «нуль» көне тәмамланды, аның темасы – «Технологик эшкуарлык: югары компетенцияләр киңлеге». «Нуль көн» чараларында спикерлар һәм экспертлар, инвесторлар, стартаплар һәм венчур фондлары, Россиянең инновацион төбәкләре ассоциациясе, эре корпорацияләр һәм үсеш институтлары вәкилләре катнашты. Катнашучылар арасында Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов та бар.

«Инновацияләргә инвестицияләр: дәүләт, үсеш институтлары һәм венчур фондларының роле» панель дискуссиясе кысаларында венчур базары һәм технологик эшкуарлык тенденцияләре тикшерелде.

Россия Инновацион төбәкләре ассоциациясе директоры Александр Смекалин сүзләренчә, актив технологик үсеш илебезгә дәүләт үзенчәлеген саклап калырга һәм алга барырга мөмкинлек бирәчәк. Татарстан Республикасы бу юнәлештә лидерларның берсе булып тора, шуңа күрә аның тәҗрибәсе аеруча кызыклы.

Роман Шәйхетдинов билгеләп үткәнчә, бу юнәлештә ил алдында торган төп бурыч, беренчедән, мәктәп укучыларын һәм студентларны эшкуарлыкка өйрәтүгә, икенчедән, эшкуарларга карата, мәсәлән, салым кешбэгына карата, һәм инвесторлар һәм яшь эшкуарлар мәнфәгатьләрен технологик идеяләр белән берләштерү өчен инфраструктура булдыруга бәйле кече компанияләр хәл ителешләренең Россия базарына чыгуы. Зур компанияләргә, беренче чиратта коммерциячел, эшкуарлык рухы һәм кызыксыну нигезендә үсеш алган стартапларны «йоту» урынына, аларга ярдәм итүгә күчәргә кирәк.

«Венчур инвестицияләре индустриясе-2024: эчтән караш» панель дискуссиясендә венчур базары экспертлары һәм корпорация вәкилләре 2024 елга венчур индустриясе үсешенең беренче килешүләрен, трендларын, тенденцияләрен һәм фаразларын билгеләделәр. Спикерлар арасында Ренат Хәлимов, «Иннополис» МИЗ генераль директоры Дамир Галиев, Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды директоры, Николай Евченко, «Вымпелком» ГАҖ инновацияләр буенча директоры, Никита Рогозин, МТС инвестиция фонды директоры, Илья Гольдт, «Яңа Индустрия» фондының идарәче директоры һәм башкалар бар иде.

Шулай ук «нуль көн» кысаларында Роман Шәйхетдинов рәислегендә стартапларны сайлап алу буенча «Иннополис» МИЗ Экспертлар советы узды. Ясалма интеллект, финанс технологияләре, бизнес-процессларны цифрлаштыру, виртуаль чынбарлык һәм башка өлкәләрдә 11 проект каралды. Жюри Иннополиста үз хәл ителешләрен үстерәчәк командаларны сайлап алды.