ТР Хөкүмәте Йортында узган брифингта ТР Рәисе ярдәмчесе Олеся Балтусова «РЕБУС" форумы, «Том Сойер фест» планнары һәм Чаллы үзәген үзгәртергә керешергә теләве турында сөйләде

2024 елның 24 апреле, чәршәмбе

2024 елда «РЕБУС» форумы 14-15 ноябрьдә узачак, анда Кытай экспертлары катнашачак. Бу хакта бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган брифингта Татарстан Рәисе ярдәмчесе Олеся Балтусова хәбәр итте.

Исегезгә төшерәбез, брифинг мәдәни мирас объектларын саклау темасына багышланган иде. Видеоконференцэлемтә режимында брифинг республиканың барлык муниципаль районнарына трансляцияләнде. Брифинг Халыкара һәйкәлләр һәм тарихи урыннар көненә багышланды (18 апрельдә билгеләп үтелә).

Олеся Балтусова хәбәр иткәнчә, быел республиканың иң борынгы агач мәчетләренең берсен реставрацияләү тарихы башланачак, ә инвесторлар Зеленодольскның «Полукамушка»дагы йортны ала алачак.

Әйтик, ТР Рәисе ярдәмчесе Олеся Балтусова искәрткәнчә: быел «РЕБУС» форумы «Агломерация: тәҗрибә. Мөмкинлекләр. Чакырулар" исеме астында узачак.

«Аңа Кытай да кушылачак, чөнки"РОСТКИ" форумы вакытында узачак", - дип билгеләп үтте Олеся Балтусова.

Ул шулай ук быел Тарихи торак пунктларда шәһәр төзелеше эшчәнлеге мәсьәләләре буенча ведомствоара комиссиягә 10 ел тулуын искәртте. Документлар буенча комиссия 2016 елда барлыкка килгән, әмма 2014-2015 елларда аны оештыруга башлаганнар инде, диде ТР Рәисе ярдәмчесе.

Бу ун ел эчендә комиссия 32 сессия уздырган, 457 проект каралган, шуларның 361е хупланган.

Брифинг барышында Олеся Балтусова «Том Сойер Фест» фестиваленең бу сезонга планнары турында сөйләде. Казанның Волков урамында табылган акчалар белән бизәлгән «Иске Казан ишегаллары» скверында эшләр дәвам итәчәк. Моннан тыш, Түбән Вязовые авылы янындагы Романов күперенең элеккеге терәкләрен буяу планлаштырыла. Реконструкция вакытында күпер терәкләрен Казанга күчерәләр һәм саклыйлар.

"Без аларны музейларга урнаштырдык. Өч терәк түбәнге Вязовыеда ята. Хәзер анда тимерчеләр, "Том Сойер Фест"ның партнерлары эшли. Алар терәеләрне тутыктан эшкәртәләр, ә без волонтерлар белән бер көнне аларны буярга килербез, саклануны тәэмин итәр өчен», - дип сөйләде Олеся Балтусова.

Брифингта күпернең фотолары белән слайдлары күрсәтелде. Аның төзелеше 1911 елда башлана. Проект буенча корылма Россиядә иң зур аралары булган күпер булырга тиеш булган. Күпер 1913 елда ачылган. Революциягә кадәрге аралар 2006-2011 елларда үзгәрә.

Шулай ук брифингта Зеленодольскның «Полукамушки» тарихи кварталы турында сөйләделәр.

Бу 1898-1900 елларда төзелгән элеккеге француз акционерлык җәмгыяте заводының торак йортлары.2013 елда авылда 26 йорт булган. Бу 179 фатир, шуларның 138е хосусыйлаштырылган, 41е муниципаль милектә булган. Биналарда капиталь ремонт 40 елдан артык үткәрелмәгән. 2024 елга барлык объектлар да күчерелгән, инвесторларга сатылган, ремонт алып барыла.

Проект турында Зеленодольскның баш архитекторы Дамир Шакиров сөйләде (видеоконференцэлемтә режимында). Зеленодольскның «Полукамушки» тарихи кварталын үстерү проектына 10 ел тула. Узган ноябрьдә анда тагын биш йорт сатылган иде. Барлыгы 26 йорт, инвесторлар тарафыннан 15 йорт сатып алынган, муниципалитетка караган өч йортта мәдәният идарәсе, сәнгать галереясе, китапханә урнашачак.

"Әгәр уникаль проект булса, хакимияткә беркетелгән йортларның берсен тапшыру мөмкинлеген карыйбыз", - дип төгәллек кертте Дамир Шакиров.

Казаннан читтә урнашкан объектларга килгәндә, быел традицион рәвештә ике объект буенча проектлаштыру башланган. Бу Олы Мәми авылында (Югары Ослан районы) Изге кенәз Александр Невский чиркәве һәм Асан-Елгада (Кукмара районы) мәчет. Соңгысы 1742 елда төзелгән. Анда яшәүчеләр үтенече буенча гыйбадәт кылуны дәвам итәргә телиләр.

Чаллы турында сорауга җавап биргәндә, үз тарихын тулысынча диярлек югалткан Автоградка нәрсә булачак? - Олеся Балтусова хәбәр итте: "Чаллының иске үзәге үзгәрешкә мохтаҗ".

Аның сүзләренчә, Чаллы үзәген кайчандыр бераз төзекләндергәннәр һәм аңа бүтән кагылмаганнар. "Анда шактый үзгәрешләр кертелүен теләр идем, – дип хәбәр итте Олеся Балтусова. - Мин үз ягымнан тәкъдим әзерлим. Барысын да исәпләп, Чаллы мэры белән фикер алышырга кирәк. Минем бу хакта идеяләрем бар.

Татарстан Рәисе ярдәмчесе шулай ук узган 2023 елның көзендә Чаллыда булганын искә төшерде. "Әлегә без аңа системалы рәвештә тотынмадык", - диде ул. - Әлбәттә, без аның белән тирәннәнрәк шөгыльләнергә телибез", - диде ул.