Роман Шәйхетдинов чыгарылыш укучыларын Иннополис лицеен тәмамлаулары белән котлады

2024 елның 23 мае, пәнҗешәмбе

Бүген Иннополис лицеен тәмамлаучылар өчен тантаналы линейка узды, анда бөтен Россиядән сәләтле укучылар белем ала. Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов катнашты.

Сәламләү сүзендә Роман Шәйхетдинов билгеләп үткәнчә, Иннополис – лицейны тәмамлаучыларның потенциалын үстерү һәм тормышка ашыру өчен уникаль мәйданчык. "Без сезне бу шәһәрдә – Иннополис университеты студентлары яки әйдәп баручы ИТ-компанияләр белгечләре буларак күрүебезгә һәрвакыт шатбыз", – дип ассызыклады республика Премьер-министры урынбасары һәм балаларга искиткеч карьера, нык сәламәтлек һәм теләкләренең үтәлүен теләде.

Иннополис лицее 2016 елдан бирле эшли. Бүген биредә конкурс сайлап алуыннан үткән 157 кеше укый. Алар арасында 11 сыйныфны тәмамлаучы 28 кеше бар, шуларның 19ы Иннополис университетына укырга керү өчен сайланган.

Мәгариф учреждениесе педагоглары арасында - Татарстан Республикасының Атказанган укытучылары, Россия Федерациясе гомуми белем бирү системасының мактаулы хезмәткәрләре, ПНПО грантлары җиңүчеләре. Лицей Татарстанда белем бирү сыйфаты буенча лидерларның берсе булып тора. Чыгарылыш укучыларының уртача БДИ баллары - 80нән артык, чыгарылыш укучыларының яртысыннан артыгы – югары баллылар. Ел саен лицей укучылары төрле олимпиадаларда җиңү яулыйлар. Мәсәлән, 2023-2024 уку елында алар республика һәм Бөтенроссия укучылар олимпиадасы призерларының һәм җиңүчеләренең 84 дипломын алганнар.

Шулай ук лицей Яндекс – академия Яндекс Лицей компаниясенең Python телендә программалаштыру нигезләре уку курсы программасын гамәлгә ашыру өчен мәйданчык, машина өйрәнү һәм зур мәгълүматлар һәм нейрочелтәр компетенциясе буенча "Профессионаллар" республика чемпионаты мәйданчыгы булып тора. Ел саен Иннополис лицее RAEX агентлыгының чыгарылыш укучыларының конкурентлыкка сәләтлелеге буенча Россиянең иң яхшы 100 мәктәбе рейтингына керә.