Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында республикада Халыкара балаларны яклау көнен бәйрәм итүгә багышланган брифинг узды

2024 елның 27 мае, дүшәмбе

Татарстанда халыкның 21 проценты, ә бу 852 мең кеше, 17 яшькә кадәрге балалар. Шул ук вакытта 160 меңнән артык бала күп балалы гаиләләрдә тәрбияләнә, мондый гаиләләр Татарстанда 50 меңнән артык. ТР Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева Балаларны яклау көненә багышланган брифингны шундый сүзләр белән башлады.

"Әлбәттә, республиканың иң матур күрсәткече - соңгы елларда мондый гаиләләр саны ике тапкыр арткан һәм бүген күп кенә балалар абыйлары һәм апалары булган гаиләләрдә тәрбияләнү бәхетенә ия",-дип өстәде вице-премьер.

Ул 2024 елда балалы гаиләләргә ярдәм итү өчен 35,3 млрд сум акча бүлеп биреләчәген ассызыклады.

"Балаларны яклау көне безнең барыбыз өчен дә ана һәм балачакка бәйле проблемаларга тагын бер тапкыр игътибар итә алган көн, — дип белдерде Л. Фазлыева һәм бәйрәмгә багышланган актив көн тәртибе өчен Татарстан муниципалитетларына рәхмәт белдерде.

1 июньгә планлаштырылган чараларга килгәндә, Татарстанның барлык районнарында "Беренчеләр фестивале" узачак, дип хәбәр итте бөтенроссия «Беренчеләр хәрәкәте»нең төбәк бүлеге җитәкчесе Тимур Сөләйманов. "Ул лагерьлар, парклар һәм скверлар территорияләрендә узачак. Программа беренче чиратта гаилә чараларын планлаштыра: турнирлар, эстафеталар, мастер-класслар, квестлар һәм башка күп нәрсәләр», — дип аңлатты спикер.

Ул шулай ук бу чараларның барысы да яшь буынны Татарстанда гармонияле үсеш өчен ачылган мөмкинлекләр белән таныштырачак, дип өстәде.

Тимур Сөләйманов хәбәр иткәнчә , Халыкара балаларны яклау көнендә Казан Кремле территориясендә «Ялкын» журналының 100 еллыгына багышланган «Ялкын-фест» фестивале узачак. Фестивальдә 5 мең кеше катнашачак. Катнашучыларның яртысы, 2,5 мең кеше, Татарстан районнарыннан киләчәк.

Казан Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Гүзәл Сәгыйтова 1 июньдә Татарстан башкаласында иң зур тантана «Әйбәт» балачак фестивале булачак, ул шәһәрнең 10 меңнән артык баласын «Татнефть Арена»га җыячак, дип сөйләде. Чара кысаларында яшьләр сәясәте учреждениеләренең презентациясе, үсеш уеннары, мастер-класслар, озын буйлы курчаклар белән интерактивлар һәм башка чаралар узачак. Шәһәр коллективлары эстрада йолдызлары белән бер сәхнәдә үзләренең иң яхшы номерларын башкарачак.

Моннан тыш, Казанның «УРАМ» экстрим-паркында пионербол һәм футбол буенча «Беренчеләр хәрәкәте» гаилә турниры узачак. Өч кешелек командалар катнашучыларның җенесенә һәм яшенә чикләүләр кертмәячәк. Хәзерге вакытта инде 18 команда теркәлгән, әмма уздыру көнендә паркка килеп, урында теркәлергә мөмкин булачак. Паркта көн дәвамында төрле ярышлар үткәреләчәк, диде экстрим-парк директоры Мария Клюкова.