Алексей Песошин «Татэнерго" АҖ Директорлар советының чираттагы утырышын уздырды

2024 елның 29 мае, чәршәмбе

Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин «Татэнерго» АҖ Директорлар советының чираттагы утырышын уздырды. Чара ТР Хөкүмәте Йортында узды. Утырышта Компаниянең агымдагы елның беренче кварталындагы финанс-хуҗалык эшчәнлегенә йомгак ясалды.

Компаниянең елның беренче өч аенда электр энергиясе җитештерүе 4 410 млн кВт тәшкил иткән, бу 2023 елның шул ук чоры дәрәҗәсеннән 25%ка югарырак һәм план күрсәткеченнән 25%ка артык.

Быелның беренче кварталында компания җылылык энергиясен кулланучыларга 5 379 мең Гкал җылылык җибәргән, бу узган елның шул ук чорына караганда 9 процентка югарырак һәм план күрсәткеченнән 10 процентка артык.

2024 елның 3 аенда электр энергиясен сату күләме 4,6 млрд кВтч тәшкил иткән, куәте 3,8 ГВт. Бу узган елның шул ук чорына караганда 19%ка күбрәк. Түләү дәрәҗәсе 100,7% тәшкил итә.

Реализация күләмен дебиторлык бурычы динамикасы белән чагыштыру хисап чорында электр энергиясен һәм куәтен күпләп сату базарында реализацияләүнең бер үк вакытта үсеше белән бергә дебиторлык бурычы дәрәҗәсен киметүгә ирешелгәнен күрсәтә. 2023 ел белән чагыштырганда, дебиторлык бурычы 4%ка кимегән.

2024 елның 1 кварталында җылылык энергиясенең файдалы җибәрүе 5232,5 мең Гкал тәшкил иткән, бу 2023 елның шул ук чорына караганда 8%ка күбрәк. Үсеш 2024 елда, 2023 елга карата җылы бирү чорында тышкы һава температурасының түбәнәйүенә бәйле. Агымдагы елның беренче кварталында куллану үсеше «Татэнерго» АҖнең барлык шәһәрләрендә дә билгеләп үтелә.

2024 елның 1 апреленә гомуми дебиторлык бурычы 2779,6 млн сум тәшкил итә, бу узган елның шул ук чорындагы залогтан 14%ка күбрәк. Дебиторлык залоглары 327 млн сум тәшкил итә, узган ел белән чагыштырганда кимү 14,3 млн сум яки 4,2% тәшкил итә.

Утырышта Директорлар советы әгъзалары шулай ук 2023-2024 еллар җылы бирү чоры нәтиҗәләре турында хисап тыңладылар. Җылы бирү  чорына әзерлек буенча күрелгән чаралар Татарстан предприятиеләрен, социаль-көнкүреш объектларын һәм халкын тотрыклы энергия белән тәэмин итте. Минималь температураның иң югары ноктасы ышанычлы узылды һәм җитәрлек куәт резервы белән тәэмин ителде.

Узган җылы бирү чорында электр энергиясе җитештерү 9,5 млрд. кВтч тәшкил иткән, узган җылы бирү сезонына карата 18%ка үсеш. 2023 елның 8 декабрендә тышкы һаваның түбән температурасы вакытында Татарстанда электр куәте куллану яңа тарихи максимумына – 5016 МВтка җиткән. Узган җылы бирү сезонына карата тышкы һава температурасының түбәнәйүе фонында җылылык энергиясе 8,8 млн Гкал тәшкил иткән, узган җылы бирү сезонына карата үсеш 5%.

Гомумән алганда, «Татэнерго» җылы бирү чорында электр станцияләре җайланмаларында 35 авария очрагы теркәлгән, узган җылы бирү сезонына карата 7 очракка үсеш. Узган җылы бирү сезонында җылылык челтәрләрендә өч очрак булган.

Узган җылы бирү сезонына карата эксплуатация зыяннарының гомуми үсеше 30% тәшкил иткән. Шәһәрләр буенча җылылык челтәрләренең тузганлыгы: Казан - 55%, Чаллы-  56%, Түбән Кама - 71%, Зәй  - 54%, Бөгелмә 60% тәшкил итә.

Быел ремонт компаниясе кысаларында станцияләр буенча 2 млрд 539,3 млн сумлык финанслау планлаштырылган. Җылылык челтәрләре буенча планлы алмаштыру күләме 51,1 км. 2 млрд 877,7 млн. сумга.

Ахырда «Татэнерго» АҖ генераль директоры Рәүзил Хаҗиев Түбән Камада җылылык челтәрләренең канәгатьләнерлек булмаган торышы проблемасына тукталды. Компания башлыгы Рөстәм Миңнехановның 24 майда Министрлар Кабинеты утырышында әлеге мәсьәләне оператив хәл итәргә кушуын искәртте. Түбән Камада җылылык челтәрләренең гомуми озынлыгы 147 км челтәр, аларның 70%ы диярлек 25 елдан да өлкәнрәк челтәр. Насос станцияләренең уртача хезмәт итү вакыты 40 ел, өстәвенә җиде ПНСның өчесендә насосларның эксплуатация срогы ярты гасырдан артык тәшкил итә. Узган ел нәтиҗәләре буенча челтәрләрнең гомуми тузганлыгы 71% тәшкил итә. Түбән Каманың магистраль җылылык челтәрләре буенча торба үткәргечләрнең зарарлануы үсешенең тотрыклы динамикасы теркәлә.

Рәүзил Хаҗиев Түбән Кама Башкарма комитеты һәм Татарстан Төзелеш министрлыгы белән берлектә җылылык челтәрләрен реновацияләү буенча программаны формалаштырырга тәкъдим итте. Бу эшне кичектермичә, булачак кышкы салкыннарга кадәр башларга кирәк, ул вакытта шәһәрнең иң проблемалы җылылык коммуникацияләрендә ашыгыч ремонт ясарга мөмкин.

Шулай ук Түбән Каманы, альтернатив котельная методын өстенлекле бәяләү ысулы буларак кулланып, җылылык челтәрләрен реновацияләү федераль программасына кертү турында карар кабул итәргә тәкъдим ителә.

Алексей Песошин, үз чиратында, Түбән Кама проблемасын җентекләп тикшереп, тиз арада хәл итәргә кирәклеген билгеләп үтте.