Алексей Песошин "Сетевая компания" АҖ Директорлар советы утырышын уздырды

2024 елның 5 июне, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин «Сетевая компания» АҖ Директорлар советының чираттагы утырышын уздырды. Чара ТР Хөкүмәте Йортында узды.

Утырышта компаниянең электр челтәрләренә тоташтырылган кулланучыларны электр белән тәэмин итүнең ышанычлылыгы, җитештерү һәм финанс-икътисадый эшчәнлек нәтиҗәләре, компаниянең 2024 елның 1 кварталында капиталь төзелеш планын гамәлгә ашыру, шулай ук электр челтәре хуҗалыгы объектларын берләштерү буенча чараларны үтәү мәсьәләләре каралды. Директорлар советына электр белән тәэмин итүнең ышанычлылыгын һәм аларның 2024 елның 1 кварталы йомгаклары буенча динамикасын билгеләүче күрсәткечләр тәкъдим ителде. Технологик бозулар өлеше кими, кулланучыларны электр белән тәэмин итүне туктату да, технологик бозуларның гомуми саны да, узган елның шул ук чорына карата да. Компания планлы эшләр башкарганда кулланучыларны электр белән тәэмин итүне саклауга зур игътибар бирә планлы сүндерүләр буенча сүндерүләрнең уртача дәвамлылыгы (SAIDI) - өч ел эчендә 35%ка, сүндерүләрнең уртача ешлыгы (SAIFI) 20%ка киметелгән. Табигый һава торышы күренешләренең тәэсире (агымдагы елның гыйнварында аномаль кар ява) технологик бозылуларның дәвамлылыгына да, шулай ук тәэмин итүнең сүндерелгән нокталары санына да тискәре йогынты ясады - аварияле сүндерүләрнең уртача дәвамлылыгы (SAIDI) 21% ка, сүндерүләрнең уртача ешлыгы (SAIFI) 28% ка арткан. Республика кулланучыларын электр белән тәэмин итүнең ышанычлылыгын һәм нәтиҗәлелеген арттыру максатыннан компания инновацион хәл ителешләрне актив кертү эшен дәвам итә. 2024 елның 1 кварталы йомгаклары буенча Татарстан Республикасы кулланучыларына электр энергиясен тапшыру буенча күрсәтелгән хезмәтләр күләме якынча 7 290,1 млн. кВтсәг тәшкил иткән, бу узган елның 1 кварталы күрсәткеченнән 3,7%ка югарырак. УртаИдел ОЭСның электр энергиясен куллануның чын күләме 2023 елның шул ук чоры дәрәҗәсендә сакланып калган һәм 32,08 млрд. кВтсәг тәшкил иткән, шул ук вакытта Татарстан Республикасында куллану төбәкләр арасында иң зур күләмгә ия (29,2%), 2023 елга үсеш 4,7% дәрәҗәсендә теркәлгән. 2024 елның 1 кварталында кулланучыларны технологик тоташтыруга бирелгән гаризалар, төзелгән һәм үтәлгән килешүләр саны артуы билгеләнгән - 4 143 килешү төзелгән, бу узган ел дәрәҗәсеннән 44%ка югарырак, 125 МВт гомуми максималь куәтенә 3 955 килешү үтәлгән. 2024 елга капиталь төзелеш планы кысаларында финанслауның аерым чыганаклары чикләрендә 220 кВ Тойма-2 ПС реконструкциясе, 110 кВ Квл ТЭЦ 1 – Көнбатыш, 110 кВ Новокремлевская КВЛ реконструкциясе кебек эре, социаль һәм икътисадый яктан әһәмиятле проектлар гамәлгә ашырыла – Көнбатыш, «Большой Зеленодольск» проекты кысаларында электр тапшыруның һава линияләрен үзгәртеп кору (Ш-1 автоюлын төзү), кулланучыларны электр белән тәэмин итүнең ышанычлылыгын һәм тарату челтәрләрендә китерелә торган электр энергиясенең сыйфатын арттыруга юнәлдерелгән чаралар, технологик тоташтыру килешүләре буенча техник шартларга ярашлы рәвештә кулланучыларны тоташтыру буенча чаралар. 2024 елның 1 кварталында үзләштерелгән капиталь кертемнәр күләме 2 025 млн. сум тәшкил итә (КДС кертелмәгән). Капиталь кертемнәрнең шактый күләме югары көчәнешле туклану үзәкләрен төзүгә һәм реконструкцияләүгә, 0,4-6(10) кВ көчәнешле тарату челтәрләрен реконструкцияләүгә һәм төзүгә, шулай ук электр энергиясен исәпкә алу приборларын урнаштыруга юнәлдерелгән. Кулланучыларны компания челтәрләренә тоташтыру өчен 3 899 электр челтәре хуҗалыгы объекты файдалануга тапшырылган, төзелгән электр тапшыру линияләренең озынлыгы 116 км тәшкил иткән, 8 МВт трансформатор куәте кертелгән. Электр энергетикасы объектларының һәм Татарстан Республикасы электр энергиясен кулланучыларның энергетик җайланмаларының тотрыклы, ышанычлы һәм куркынычсыз эшләвен тәэмин итү, шулай ук аларны эксплуатацияләүгә бәйле авария хәлләренең килеп чыгуын булдырмау максатларында компания гамәлдәге законнар һәм компаниянең Директорлар советы тарафыннан расланган по концепциясе нигезендә электр челтәре хуҗалыгы объектларын баланска кабул итү һәм аларга хезмәт күрсәтү чараларын гамәлгә ашыра электр челтәре активларын туплау. Консолидация формалары булып компаниягә республика милкендәге электр челтәре мөлкәтен тапшыру, коммерцияле булмаган оешмалар тарафыннан түләүсез тапшыру, сатып алу һәм арендалау, шулай ук хуҗалык әйләнешенә электр энергиясен тапшыру процессында кулланыла торган хуҗасыз энергия объектларын җәлеп итү тора.