Иннополиста БРИКС илләре инновацияләре форумы узачак

2024 елның 6 сентябре, җомга

БРИКС илләренең беренче инновацияләр форумы 2 октябрьдән 4 октябрьгә кадәр Иннополис Университетында киңәйтелгән составта яңа берләшмә илләре катнашында узачак.

Чара программасында дүрт тематик юнәлеш бар: "Химия һәм материаллар", "Квант технологияләре, ИКТ, микроэлектроника", "Авыл хуҗалыгы һәм биотехнологияләр" һәм "Экология һәм утильләштерү".

Форумда катнашучылар БРИКС илләренең инновацияләр өлкәсендәге илкүләм үсеш үзенчәлекләре һәм компанияләр, стартаплар һәм технопарклар арасындагы хезмәттәшлек мөмкинлекләре турында фикер алышачаклар. Форум барышында эшкуарлык һәм инновацияләр өлкәсендә фәнни-технологик хезмәттәшлекне үстерү буенча БРИКС эш төркеменең алтынчы утырышы узачак. Ibrics инновацион челтәрен үстерү, дәүләтләрнең, технологияләр трансферы өлкәсендәге берләшмәләрнең үзара хезмәттәшлеге, БРИКС илләренең инновацион хезмәттәшлеге өлкәсендәге гамәлләр планын тормышка ашыру төп темалар булачак. Чараның эшлекле өлешеннән тыш, форум мәйданчыгында БРИКС илләрендә инновацияләргә һәм технологияләр трансферына ярдәм итүнең милли программаларын тәкъдир итү, уңышлы инновацион хәл ителешләр күрсәтү, шулай ук фәнни казанышлары булган экспозоннар урнаштыру һәм DID х AI IN күргәзмәсе булачак. Моннан тыш, форум кырларында БРИКСта квалификацияләрне үзара тану буенча икенче семинар узачак. Анда компетентлы органнар, югары уку йортлары һәм һөнәри ассоциацияләр вәкилләре катнашачак, алар милли законнарның үзенчәлекләре һәм чит ил белгечләренең хезмәт эшчәнлегенә керү мөмкинлекләре турында фикер алышачак. Форумның максаты - БРИКС илләренең алдынгы технологияләрендә белем һәм тәҗрибә уртаклашуга ярдәм итү. Форум берләшмәнең инновацион оешмалары вәкилләре арасында хезмәттәшлекне ныгытуга хезмәт итәчәк, шулай ук БРИКС илләренең фәнни-инновацион системасы партнерлыклары челтәрен формалаштырырга мөмкинлек бирәчәк. Татарстан Республикасы премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов билгеләп үткәнчә, Иннополиста БРИКС илләре инновацияләре форумы — мөһим вакыйга, ул инновацион киләчәккә омтылучы илләр арасында тәҗрибә уртаклашу һәм хезмәттәшлекне үстерү өчен уникаль мөмкинлек тудыра. Татарстан Республикасы робот техникасы, ясалма интеллект һәм Мәгарифтә инновацияләр өлкәсендә лидерларны берләштерә торган мондый мөһим чараның мәйданчыгы булуы белән горурлана. Ул аеруча университетлар, БРИКС стартаплары һәм фәнни оешмалары арасындагы хезмәттәшлекнең мөһимлеген билгеләп үтте, бу технологияләр трансферына һәм белемнәр алмашуга ярдәм итеп кенә калмый, киләчәктә тотрыклы үсеш өчен ныклы нигез дә булдыра. БРИКС илләре инновацияләре форумын Россия Мәгариф һәм фән министрлыгы Россия Фәннәр академиясенең Казан фәнни үзәге катнашында оештыра. Чара Digital Innopolis Days 2024 & Innopolis AI Conference робот техникасы, ясалма интеллект һәм инновацияләр буенча халыкара форум кысаларында узачак. Турыдан-туры катнашу өчен теркәлү 20 сентябрьгә кадәр ачык. Онлайн-катнашучылар өчен-2 октябрьгә кадәр. Почта аша теркәлергә мөмкин digitalinnopolisdays.ru. DID & AI IN 2024 форумы Иннополис университетының ике зур чарасын берләштерде — ел саен үткәрелә торган Digital Innopolis Days форумы һәм AI IN ясалма интеллект буенча конференция. Форум программасында - «AI җитештерүчәнлек революциясе буларак», «Россияне роботлаштыру перспективалары: проблемаларны бурычларга конвертацияләү» һәм «Технологик лидерлыкка ирешү өчен кадрлар һәм фән» пленар утырышлары, Robo Expo роботлар күргәзмәсе, нейрочелтәрләр ярдәмендә цифрлы аватарлар булдыру буенча мастер-класс, БРИКС университетларының стартап-саммиты, HR-студия һәм башкалар.