Татарстан Гражданнар оборонасы буенча бөтенроссия күнегүләрендә катнашачак

2024 елның 3 октябре, пәнҗешәмбе

3 октябрьдән 4 октябрьгә кадәр Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы Гражданнар оборонасы буенча бөтенроссия күнегүләре үткәрә. Күнегүләргә федераль башкарма хакимият органнары, төбәк җитәкчеләре, җирле үзидарә органнары һәм оешмалар җәлеп ителәчәк. Шулай ук гражданнар оборонасы чараларын эшкәртүдә штаттан тыш авария-коткару формированиеләре катнашачак.

Күнегүләр барышында төрле чорларга төзелгән планнарның чынбарлыгы һәм барлык көчләрнең һәм чараларның билгеләнгән гамәлләргә әзерлеге тикшереләчәк. Халыкны һәм территорияләрне саклау көчләрен куллануның нәтиҗәлелеген арттыру өчен табигый һәм техноген характердагы төрле гадәттән тыш хәлләр нәтиҗәләрен бетерү буенча гамәлләр эшләнәчәк.

Мондый чараларны үтәү халыкның, җитәкче составның һәм гражданнар оборонасы көчләренең тыныч һәм сугыш чорындагы колачлы гадәттән тыш хәлләр килеп чыкканда билгеләнгән гамәлләргә әзерлек дәрәҗәсен арттырырга мөмкинлек бирәчәк. Гамәлдә федераль министрлыклар һәм ведомстволар, Россия Федерациясе субъектларының башкарма хакимият органнары һәм җирле үзидарә органнары җитәкчеләренә хәбәр итү һәм аларны җыю эшләнәчәк. Гражданнар оборонасы җитәкчеләре белән киңәшмәләр үткәрелде, аларга вәзгыять җиткерелде һәм штаб күнегүләрендә каралган чараларны үтәү буенча бурычлар куелды.

Гражданнар оборонасы буенча чараларның үтәлешен контрольдә тоту төркемнәре 45 муниципаль районда һәм шәһәр округында, 22 министрлыкта һәм ведомствода җәелдерелгән. Федераль башкарма хакимият органнарының территориаль органнары, дәүләт хакимияте органнары һәм Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләре белән мәгълүмат җыю һәм алмашу эше оештырылды. Муниципаль берәмлекләрнең һәм ихтимал куркыныч зоналарына эләгүче оешмаларның эвакуация (эвакуация кабул итү) комиссияләре утырышлары уздырылды. Җыю эвакуация пунктларын һәм эвакуация кабул итү пунктларын, радиация һәм химик күзәтү постларын, индивидуаль саклану чараларын бирү пунктларын, техниканы (киемнәрне) махсус эшкәртү станцияләрен, күчмә туклану пунктларын, азык-төлек белән тәэмин итү пунктларын практик җәелдерү гамәлләре эшләнәчәк. Моннан тыш, гражданнар оборонасы категорияләренә кертелгән оешмаларның иң күп эшләүче сменасын яшерү өчен гражданнар оборонасының саклау корылмалары әзерлеккә китереләчәк.

Гражданнар оборонасы объектларын җәелдерү барышында муниципаль берәмлекләрнең һәм икътисад объектларының гражданнар оборонасы җитәкчеләре белән күрсәтмә дәресләр үткәреләчәк.