Алексей Песошин: БРИКС илләренең милли икътисадларын үстерү статистика хезмәтләре арасында даими диалог таләп итә

2024 елның 28 октябре, дүшәмбе

Бүген Казанда «Корстон» сәүдә-күңел ачу комплексында БРИКС илләренең милли статистика хезмәтләре җитәкчеләренең XVI очрашуы узды. Очрашуда катнашучыларны Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин һәм Федераль дәүләт статистикасы хезмәте җитәкчесе Сергей Галкин сәламләде.

Алексей Песошин билгеләп үткәнчә, бүгенге очрашу Россия Федерациясе рәислегендә БРИКС линиясе буенча чаралар кысаларында уза. "Берничә көн элек Казанда БРИКСның 16 нчы саммиты тәмамланды. БРИКС илләренең милли статистика хезмәтләре җитәкчеләрен кабул итү безнең өчен зур мәртәбә. Барлык илләрдә дә рәсми статистика дәүләт сәясәтен һәм идарәсен формалаштыруда мөһим корал булып тора", - диде Татарстан Республикасы Премьер-министры. Статистика ведомстволары башлыклары статистика производствосын модернизацияләү, мәгълүмат җыю һәм эшкәртүнең заманча инструментларын кертү, яңа мәгълүмат чыганаклары белән эшләү, статистиканы цифрлы трансформацияләү кебек мөһим мәсьәләләр буенча фикер алышачаклар. "Статистик" һөнәренә заманча таләпләргә аерым игътибар биреләчәк. Шулай ук Россия инициативасы буенча җитәкчеләр кулланучылар белән аралашуны камилләштерү өчен БРИКС профессиональ һәм эксперт бергәлекләренең хезмәттәшлеге темасын караячак.

"Барлык бу мәсьәләләр актуаль һәм тормыш сыйфатын яхшыртуга һәм хезмәтләр күрсәтүгә, шулай ук дәүләтнең бизнес һәм халык белән үзара хезмәттәшлегенә юнәлдерелгән булырга тиеш", - дип ассызыклады Алексей Песошин. Ул хәбәр иткәнчә, Татарстан халыкка социаль әһәмиятле хезмәтләрне цифрлы рәвештә күрсәтү өлкәсендә клиентларны үзәкләштерүне гамәлгә ашыручы беренче төбәк булды. Бүген барлык дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрдән гражданнар электрон рәвештә файдалана ала. Хәзерге вакытта хакимиятнең барлык органнарының мәгълүмат системаларын цифрлы трансформацияләү буенча эш дәвам итә. "Башкарыла торган эш нәтиҗәсендә без Россия субъектлары арасында цифрлы трансформация җитәкчеләре рейтингында беренче урында торабыз", - дип билгеләп үтте Татарстан Хөкүмәте башлыгы.

Алексей Песошин статистика тармагын цифрлаштыруның да мөһим элемент булуын билгеләп үтте. Барлык мәгълүматларны электрон рәвештә максималь рәвештә алу һәм эшкәртү мәгълүматны бозуга юл куймаска һәм нигезләнгән идарә карарларын кабул итәргә мөмкинлек бирәчәк. Шул ук вакытта дәүләт мәгълүмат системаларының мәгълүмати иминлеген тәэмин итәргә кирәк. «Без челтәр һөҗүмнәре санының ел саен артуын күрәбез, бу барлык хезмәтләрдән дә тиешле үз вакытында чаралар таләп итә», - дип саный Татарстан Республикасы Премьер-министры.

Ул ассызыклаганча, БРИКС илләренең милли икътисадларын үстерү, сыйфатлы, үз вакытында һәм ышанычлы мәгълүматлар белән тәэмин итүнең бердәм стандартларын һәм методларын билгеләү өчен, статистик хезмәтләр арасында даими диалог таләп итә. Алексей Песошин очрашуда катнашучыларга уңышлар теләде.

2010 елдан БРИКС берләшмәсе статистика җыентыгы чыгара. Ул берләшү илләренең иң мөһим икътисадый һәм социаль индикаторларының үзгәрүе турындагы мәгълүматларны үз эченә ала. Алар арасында халыкның икътисадый активлыгы, тормыш дәрәҗәсе, бәяләр индексы, эчке тулаем продукт динамикасы һәм структурасы күрсәткечләре бар. Быел басманы эшләүдә БРИКСның яңа әгъзалары катнашты. Казанда узган очрашуда Росстат тарафыннан ВI (Business Intelligence) платформасы тәкъдим ителәчәк, ул җыентыкны бастыру елларында формалаштырылган рәсми статистик мәгълүмат нигезендә булдырылган. Аның функционалы кулланучыларга таблицалы һәм визуальләштерелгән мәгълүмат белән эшләргә, шулай ук статистик мәгълүматларны үз ихтыяҗларына туры китереп эзләргә мөмкинлек бирәчәк.