Татарстан халкы булачак парклар өчен мәйданчыклар сайлады

2021 елның 2 марты, сишәмбе

11районда Татарстан халкы булачак парклар өчен мәйданчыклар сайлады. Бу хакта ТР Министрлар Кабинетында узган брифингта Татарстан Президенты ярдәмчесе Наталия Фишман-Бекмамбетова сөйләде.

Кече шәһәрләрдә уңайлы мохит булдыруның иң яхшы проектлары Бөтенроссия конкурсында республика объектларының катнашуы турында сөйләде. Бөтенроссия конкурсында Татарстанның ун кече шәһәре - Әгерҗе, Алабуга, Арча, Баулы, Зәй, Кукмара, Лаеш, Лениногорск, Болгар һәм бер авылы - Биләр катнашачак.

Кече шәһәрләрдә уңайлы мохит булдыруның иң яхшы проектлары Бөтенроссия конкурсы 2018 елдан бирле оештырыла.

2018-2020 елларда Татарстанның 26 проектына федераль бюджеттан 1,6 млрд сум күләмендә грант акчалары җәлеп ителгән.

Кече шәһәрләрдә уңайлы мохит булдыруның иң яхшы проектлары бәйгесендә катнашучы объектлар исемлеге:

Әгерҗедә Карл Маркс урамы; Арчада Казансу елгасы аша Коммуна урамы буйлап тимер юл вокзалыннан Интернациональ урамына кадәрле маршрут; Баулыда С. Сәйдәшев урамындагы 27нче микрорайон паркы; Биләрдә “Изгеләр чишмәсе” янындагы күл; Болгарда Ленин урамы; Алабугада Шишкин буалары; Зәйдә Җиңү проспекты буендагы “Яшьләр” паркы; Кукмарада Ворошилов урамы; Лаешта “Семрук» рекреацион-мәдәни паркы; Лениногорскида Менделеев урамы буендагы буалар Каскады; Чистайда Маркин урамы буендагы Кама елгасы яры.