2021 елның 28 апреле, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов «Татнефтехиминвест-холдинг» ААҖ Директорлар советының чираттагы утырышын уздырды.

Чара Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узды. Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Төп нотык белән «Татнефтехиминвест-холдинг» ААҖ генераль директоры Рафинат Яруллин чыгыш ясады. Ул хәбәр иткәнчә, Татарстанның нефть, газ, химия комплексы предприятиеләре 2021 елның 1 кварталында җитештерү күләмен 3%ка киметкән, шул исәптән база предприятиеләре – узган ел белән чагыштырганда 6%ка. Нефть чыгару һәм эшкәртү, полиэтилен һәм фармакопей продукциясе җитештерүдә тискәре динамика күзәтелә. Шул ук вакытта дизель ягулыклары, минераль ашламалар, юу чаралары, поликарбонатлар, техник углерод рекордлы күләмнәрдә җитештерелгән.

1 кварталда бәяләр һәм валюта курсының уңай динамикасы Татарстан компанияләренә рекордлы табыш алырга мөмкинлек бирде, дип билгеләп үтте «Татнефтехиминвест-холдинг» генераль директоры. Республиканың нефть, газ, химия комплексы предприятиеләре тарафыннан төяп җибәрелгән продукциянең бәясе 500 млрд сумнан артып киткән. Предприятиеләрнең республиканың берләштерелгән бюджетына берләштерелгән салым түләүләре 1,7 тапкыр арткан.

«Татнефть» беренче кварталда 6,388 млн тонна нефть чыгарган. Бу узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда, ОПЕК + чикләүләре аркасында 11%ка кимрәк. Март аенда тәүлеклек уртача табыш тәүлегенә 72 мең тоннага кадәр арткан.

Квартал нәтиҗәләре буенча Татарстанда нефть эшкәртү 10%ка - 4,68 млн тоннага кадәр кимегән. «ТАИФ-НК» нефть сатып алуларны киметкән. Компания дизель ягулыклары чыгаруны киметкән, әмма автобензин һәм углеводород фракцияләре җитештерүне арттырган. 2021 елда предприятие «Евро-6» маркалы дизель ягулыгы чыгаруны үзләштерә.

«ТАНЕКО» гыйнвар-март айларында гидроочистарту җайланмасын эшләтеп җибәргәннән соң дизель ягулыгы җитештерүне арттырган. Ел нәтиҗәләре буенча аны чыгаруны икеләтә арттыру планлаштырыла. Әмма Түбән Камада «Татнефть» нефть эшкәртү заводында автобензиннар җитештерү бераз кимегән.

«Казаноргсинтез» узган ел яңартылганнан соң, поликарбонатлар чыгаруны квартал саен 7%ка - 25,5 мең тоннага кадәр арттырган. Чимал җитмәү сәбәпле, «Казаноргсинтез»да полиэтилен җитештерү – 8%ка, «Түбән Кама Нефтехим» да 5%ка кимегән. Беренчедән, нефть чыгару кимү иярчен нефть газын чыгару һәм «Татнефть» этанын чыгару кимүгә китергән. Икенчедән, гыйнвар ахырында «Уфаоргсинтез» да (Башнефть) авариядән соң, этилен сату вакытлыча кимегән, дип искәртте Р. Яруллин. Бу шартларда Түбән Камадан Казанга мономер китерү арткан.

«Татнефть» шиналар комплексы предприятиеләре 1 кварталда эчке базарда җиңел шиналар сатуны торгызу хисабына 3 млн шина җитештергәннәр. Халыкның кулланучылар активлыгы түбән булу сәбәпле, 2018 ел дәрәҗәсеннән артта калу саклана. Йөк һәм җиңел йөк машиналары шиннарын чыгару узган ел дәрәҗәсендә калган.

Татарстанда каучуклар җитештерү узган ел белән чагыштырганда 14%ка арткан. Изопрен каучуклар буенча 2018 ел дәрәҗәсеннән калышу «Татнефть» шиналар заводларына ихтыяҗга бәйле.

«Түбән Кама техуглерод» продукция җитештерүне 17%ка, 35 мең тоннага кадәр арттырган. Үсеш экспортны өчтән бер өлешкә арттыру хисабына ирешеләчәк.

Татарстанда пластмасса эшләнмәләре җитештерү 19%ка арткан.

Шулай ук Рафинат Яруллин нефть, газ, химия комплексы эшчәнлегендәге төп проблемалар һәм перспектив юнәлешләргә дә тукталды.

Моннан тыш, утырышта предприятиеләр өчен берничә перспективалы проект тәкъдим ителде.