Татарстанның Хөкүмәт делегациясе Мәскәү диагностика һәм телемедицина үзәгенең эш тәҗрибәсен бәяләде

2022 елның 20 апреле, чәршәмбе

Мәскәү Сәламәтлек саклау департаментының диагностика һәм телемедицина үзәгенә (МСДның ДТМҮ) тәҗрибә уртаклашу һәм оешманың эш нәтиҗәләре һәм технологияләре белән танышу кысаларында Татарстан Республикасының Хөкүмәт делегациясе килеп китте. Төбәктә компетенцияләр үзәгенең шундый ук моделен эшләүгә керештеләр. Делегацияне Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Аппараты җитәкчесе Шамил Гаффаров җитәкләде.

Очрашу барышында үзәк белгечләре медицинага компьютер карашын кертү буенча Мәскәү экспериментын, шулай ук нур диагностикасы Мәскәү референс-үзәгенең эшен күрсәттеләр.

Үзәктә фән, медицина, мәгълүмати технологияләр, уку-укыту үзәге һәм сынау лабораториясе бүлекчәләре уңышлы эшли. Үзәк эре медицина оешмаларына, табибларга, программа тәэминатын эшләүчеләргә һәм медицина техникасы җитештерүчеләргә ярдәм күрсәтә.

«Үзәктә профессиональ һәм максатчан команда эшли, аның уңышларын без күптән күзәтәбез. Бүгенге визит безгә үзебезнең үсеш перспективаларын билгеләргә ярдәм итәчәк. Республикада яңа проектны – компетенцияләр үзәгенең шундый ук моделен гамәлгә ашыру өчен үзара тыгыз хезмәттәшлеккә өметләнәбез», – дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Аппараты җитәкчесе Шамил Гаффаров.

«Медицинада цифрлы технологияләрне кертү һәм үстерү бүген хәрәкәтнең иң мөһим векторларының берсе булып тора, – дип ассызыклады Татарстан Республикасы сәламәтлек саклау министры урынбасары Айрат Гарипов. – Чөнки мондый үзгәрешләр, барыннан да элек, ахыр кулланучыларга – республика халкына кирәк. Дәүләтнең сәламәтлек саклау системасы тарафыннан күрсәтелә торган хезмәтләр сыйфатлы гына түгел, ә заманча, яңа таләпләргә җайлаштырылган булырга тиеш».

Үзәк тәҗрибәсе һәм компетенцияләре Россия Федерациясе субъектларыннан килгән коллегаларга файдалы була. Мәсәлән, күптән түгел Хабаровскта референс-үзәк ачылды, ул оешма эшләнмәләрен кулланды. Моннан тыш, башкала эшләнмәләре медицинада алдынгы технологияләрне куллану буенча илкүләм стандартларга нигез булып тора. Документлар Мәскәү Хөкүмәте инициативасы белән компьютер ягыннан файдалану буенча эксперимент тәҗрибәсе нигезендә булдырылган.

Белешмә өчен:

Диагностика һәм телемедицина үзәге – Мәскәү шәһәренең Сәламәтлек саклау департаменты структурасында алдынгы фәнни-гамәли оешма. Нур тикшеренүләре нигезендә югары төгәл диагноз кую, медицина оешмаларында бүлекләрнең эшен оештыру һәм эшчәнлекне стандартлаштыру, иң яхшы медицина практикаларын тарату, инновацион технологияләрне кертү, җиһазларның сыйфатын һәм куркынычсызлыгын тикшерү ярдәмендә диагностик тикшеренүләрнең сыйфатын күтәрү буенча специальләшә.