«Теләкләр чыршысы» Иннополиста булырга хыялланган яшь Чаллы егетенең хыялын тормышка ашырды

2022 елның 26 декабре, дүшәмбе

Бүген ел саен үткәрелә торган «Теләкләр чыршысы» хәйрия гамәле кысаларында Чаллыдан 12 яшьлек Руслан Хәбибуллин Иннополиста булды. Яшь татарстанлы югары технологияләр шәһәренә экскурсиягә килергә хыялланган.

Руслан программалаштыру белән мавыга: компьютерлар җыя һәм сүтә, кирәкле элементларны үзе сатып ала, шулай ук квантормумдагы дәресләргә бик теләп йөри.

Экскурсия вакытында Иннополис шәһәре Башкарма комитеты җитәкчесе Илдар Хөҗҗәтов белән бергә Руслан Иннополис лицейында булды, анда Россиянең 22 төбәгеннән 7-11 сыйныф укучылары укый. Мәгълүмат технологияләренә, интернатта булуга һәм биш тапкыр туклануга укулар республика бюджеты хисабына тормышка ашырыла. Малайга уку аудиторияләрен, робототехника һәм технология кабинетларын, спорт залын, китапханәне һәм бассейнны күрсәттеләр.

Шулай ук Руслан Россиядә һәм дөньяда тулыландырылган чынбарлык технологиясен кулланып эшләүче беренче коворкингта булды. Ул Н. И. Лобачевский исемендәге технопаркта урнашкан. Иннополиста . Махсус кушымта һәм виртуаль белешмәлек ярдәмендә килүчеләр коворкинг мөмкинлекләре белән таныша һәм хәтта космик ракета җибәрә ала.

Экскурсия ахырында малай пилотсыз таксида йөрде һәм Иннополис Университетында булды, аның ректоры Александр Тормасов югары уку йортында кабул итү кагыйдәләре һәм уку үзенчәлекләре турында сөйләде, шулай ук робототехника лабораториясе буенча экскурсия үткәрде.

Руслан Хәбибуллин билгеләп үткәнчә, Иннополиста аңа бик ошаган, һәм ул хәзер мәгълүмат технологияләре өлкәсендә кайда укып була икәнен белә.

«Теләкләр чыршысы» хәйрия гамәле Россиядә Яңа ел бәйрәмнәре алдыннан 2018 елдан бирле үткәрелә. Анда катнашучылар - авыр авырулы балалар һәм өлкәннәр, ятим балалар, керем дәрәҗәсе яшәү минимумыннан түбән булган гаилә балалары.

Яңа ел хыяллары проект критерийларына эләккән барлык теләүчеләрдән махсус сайтта җыела. Татарстан Республикасыннан барлыгы 3 меңнән артык теләк килгән.