Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы "Татарстанның чигелгән картасын" булдырырга планлаштыра

2023 елның 21 феврале, сишәмбе

Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы «Татарстанның чигелгән картасын» - республика картасы рәвешендәге бердәм картина төзергә планлаштыра, анда һәр район җирле халык традицияләре нигезендә чигәчәк. Бу хакта бүген ТР Хөкүмәт Йортында узган брифингта ТР мәдәният министры Ирада Әюпова хәбәр итте.

«Безнең һәр муниципалитетның чикләре бар, һәм < > һәр район бу урында яшәүчеләр өчен традицион техника һәм төс гаммалары белән үз участогын чигәчәк. Чикләүләр юк, иң мөһиме, район үзен бу карта кисәгендә белдерсен, соңыннан ул бердәм картинага җыеп тегеләчәк», - дип аңлатты Ирада Әюпова.

Министр хәбәр иткәнчә, бу кисәкләрнең барысы да зурлыгы буенча чагыштырырлык һәм күңелсез казуслар барлыкка килмәсен өчен һәрберсенең масштабы районнар җитәкчелегенә җиткереләчәк. Ведомствода килеп чыккан картаны киләсе елда коллегиянең чираттагы йомгаклау утырышында тапшырырга өметләнәләр.

Татарстан Мәдәният министрлыгы быел төбәк территориясендә планлаштырылган барлык халык бәйрәмнәре һәм чаралары белән республика этнофестивальләре картасын бастырды.

«Без бүген үзебезнең традицияләрне сакларга тырышабыз дип горурланып әйтә алабыз. Әлеге традицияләр призмасы аша без бөтен мәдәниятебезне саклыйбыз», - диде Әюпова.

Этнофестивальләр исемлеген министрлык сайтында табарга мөмкин, дип өстәде ул. Һәр чарага кыскача тасвирлама, шулай ук үткәрү датасы һәм урыны бирелә. Бу карточкага барлыгы 80гә якын фестиваль кертелгән.

Татарстан Мәдәният министрлыгы ТР муниципалитетлары арасында конкурс игълан итте, анда алар үз мәдәниятләрен һәм туризм маршрутларын тәкъдим итәчәк. » Еш кына без муниципаль районнар һәм республика башкаласы тормышы өчен муниципаль учреждениеләрнең иҗади десантларын оештыру бик әһәмиятле булуын ишетәбез, һәм быел без бу традицияне яңартырга булдык, әмма конкурс форматында», — дип билгеләп үтте Ирада Әюпова.

Казанда муниципаль районнарның мәдәният көннәре 31 мартта Татарстан Халыклары дуслыгы йортында старт ала - үз программасын Лениногорск районы тәкъдим итәчәк. Ел дәвамында республиканың барлык муниципаль районнары үз мәдәниятен һәм туризм маршрутларын тәкъдим итәчәк.

«Иң мөһиме - бу концерт кына түгел, районнарның традицияләре һәм бәйрәмнәре белән дә танышу. Без һәр район бу конкурс кысаларында үз үзенчәлеген тәкъдим итә алыр, дип ышанабыз», - дип аңлатты Ирада Әюпова. Конкурс нәтиҗәләре буенча, җиңүче дип табылган район мәдәният учреждениеләрен үстерүгә һәм модернизацияләүгә 3 млн сум күләмендә грант ярдәме алачак.