Татарстанда җиде шәһәр һәм Свияжск утрау-шәһәрчеге 675 млн сумга төзекләндереләчәк

2023 елның 7 марты, сишәмбе

2023 елда Кече шәһәрләр бөтенроссия конкурсында Татарстанның җиде шәһәре һәм Свияжск авылы катнашачак. Барлык катнашучылар җиңү яулаган очракта, алар республикага 675 млн сум күләмендә грант ярдәме китерә ала. Бу хакта Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында узган брифингта Татарстан Республикасы шәһәрләрен үстерү институты директоры Наилә Зиннәтуллина хәбәр итте.

13 февральдән 6 мартка кадәр республика халкы бөтенроссия якече шәһәрләр һәм тарихи торак пунктлар бөтенроссияконкурсында катнашу өчен киңлекләр сайлый алган. Азнакай, Баулы, Бөгелмә, Менделеевск, Минзәлә, Тәтеш, Нурлат һәм Свияжск утрау-шәһәрчеге халкы кирәген сайлаган, барлыгы 23 меңнән артык татарстанлы тавыш биргән.

Татарстан командасы шәһәр төзелеше һәм кыр тикшеренүләре үткәргән, конкурста катнашучы шәһәрләрнең үсеш стратегияләрен белгән һәм алынган мәгълүматлар нигезендә һәр торак пунктта төзекләндерү өчен өч өстенлекле территория сайлаган. Халык park.tatar платформасында тавыш бирү форматында төзекләндерү өчен өстенлекле урын сайлый алган.

Шулай итеп, һәр шәһәрдә үз территориясе - Кече шәһәрләр бөтенроссия конкурсында катнашучы иң күп тавыш җыйган территория билгеләнә . Лидерлар: Азнакай - Ишкаев исемендәге парк; Баулы - Октябрь мәйданы һәм Пионер урамы һәм аның тирәсендәге территорияләр; Бөгелмә — Ленин урамы; Нурлат — Кариев урамы; Минзәлә — Карл Маркс урамы. Гадәти территорияне яңадан карап чыгу транспорт инфраструктурасын җайга салырга һәм туристларны җәлеп итү өчен объектлар буендагы территорияне сыйфатлы төзекләндерергә ярдәм итәчәк; Менделеевск - Ушковлар имениесе парк территорияләре комплексын һәм стадионны яңарту проекты шәһәрнең табигый-тарихи потенциалын ачачак һәм аны сәяхәтчеләр өчен тагын бер кирәкле урын итәчәк; Тәтеш — Малкин урамы. Җирле халык өчен төп транзит урамы зур шәһәр чаралары өчен урын гына түгел, ә көндәлек активлык белән шөгыльләнү урыны да булачак, шул исәптән яшьләр өчен дә.

Свияжск өчен экспертлар, утрау-шәһәрчекнең тарихын, мәдәни кыйммәтен һәм рухи составын исәпкә алып, аерым тикшеренү үткәргәннәр. Мәсәлән, катнашу территориясен билгеләгәндә җирле халыкны анализлау һәм җәлеп итү генә түгел, ә территория белән кызыксынучылар арасында сыйфатлы сораштыру да исәпкә алынган — мәсәлән, утрауга еш килгән яки аның территориясендә иҗади проектлар булдырган казанлылар. Шуннан соң гына экспертлар архитекторлар, реставраторлар, социологлар һәм культурологлар утрауның өч потенциаль үсеш маршрутын формалаштыра алганнар.

Свияжскны үстерү өчен потенциаль территорияне барлык татарстанлылар сайлый алган, әмма нәкъ менә утрау халкы фикере исәпкә алынган. Алар алдында туризм каркасын яңадан карап чыгу һәм ике яңасын булдыру арасында сайлау торган: берсе яңа турмаршрут булдыруны һәм Зөя елгасы яр буйларының элемтәсен оештыруны, ә икенчесе яңа рекреацион зоналар булдыруны күздә тота. Тавыш бирүчеләрнең күпчелеге конкурста катнашу өчен утрау итәгеннән башланган һәм Зөянең өске яр буенда яңа җәмәгатькиңлеге булдыруны һәм яңартуны үз эченә алган «Яңа рекреацион зоналар» маршрутын сайлаган.

Хәзерге вакытта гаризалар булдыру командасы катнашу стратегиясен эшли һәм проект турында сөйләшү өчен беренче иҗтимагый дискуссияләрен планлаштыра.

2023 елда Кече шәһәрләр бөтенроссия конкурсында 7 шәһәр һәм Свияжск авылы катнаша. Әлеге Бөтенроссия конкурсы «Торак һәм шәһәр мохите» илкүләм проекты кысаларында үткәрелә һәм гамәлгә ашырыла.