Роман Шәйхетдинов: "Илебездә уен индустриясе - үсеш ноктасы һәм ачылмаган потенциал»

2023 елның 24 марты, җомга

«Россия – мөмкинлекләр иле» Президент платформасының «Уенны башла» бөтенроссия конкурсы финалының эшлекле программасы кысаларында Казанда илебезнең уен индустриясе үсеше векторы турында фикер алышу буенча стратегик сессия узды. Хакимият органнары, технология компанияләре һәм профильле оешмалар вәкилләре Россиядә уен индустриясенең хәзерге хәлен карадылар һәм Ярдәм чаралары турында Россия Федерациясе Хөкүмәте адресына җибәреләчәк үз тәкъдимнәрен игълан иттеләр.

Стратегик сессия «Россия – мөмкинлекләр иле» Президент платформасының «Уенны башла» бөтенроссия конкурсы командасы һәм «Киләчәк Уеннары» проекты командасы инициативасы белән оештырылган. Очрашуны ачып, «Россия – мөмкинлекләр иле» коммерцияле булмаган автоном оешмасы генераль директорының беренче урынбасары Алексей Агафонов уеннар индустриясенең хәзерге торышы, кадрлар үсеше перспективалары турында фикер алышырга һәм аралашу барышында уен тармагы өчен актуаль булган ярдәм чараларына аерым игътибар бирергә тәкъдим итте.

2022 ел илнең геймдевы өчен трансформацияләр һәм тирән үзгәрешләр чоры булды, үзгәрешләр индустриянең кадрлар составына кагылды, проектларны гамәлгә ашыру өчен техник мөмкинлекләр үзгәрде. Катлаулылыкларга карамастан, илебез территориясендә үз эшчәнлекләрен дәвам иткән эшләнмәләрне башкаручылар актив үсеш ала һәм дөнья лидерларына лаеклы конкуренция тәшкил итә, – дип мөрәҗәгать итте «Россия – мөмкинлекләр иле» коммерциячел булмаган автоном оешмасы генераль директорының беренче урынбасары Алексей Агафонов. - Уен индустриясе IT һәм иҗади индустрияләр тоташуында. Уеннарда икътисадның социаль әһәмиятле юнәлешләренең нәтиҗәлелеген арттыру өчен технологияләр дә, иҗат һәм үз-үзеңне белдерү өчен зур киңлек тә бар. Шул ук вакытта уеннар эшләү өлкәсендә теләсә нинди креатив идея тиз атарга һәм базарны тиз яуларга мөмкин. Һичшиксез, безнең башкаручыларыбыз иң иҗади һәм профессиональ, әмма аларга үсеш өчен барлык шартларны тудыру мөһим. Бүгенге көндә уен төзүчеләрнең киң ярдәм чаралары исемлегенә дәгъва итүләре бик мөһим. Ә безнең бурыч - уен продуктлары базарындагы хәлне тамырдан үзгәртергә мөмкинлек бирә торган индустрия үсеше векторын формалаштыру.

Очрашуда катнашучыларны шулай ук Татарстан Республикасы премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов сәламләде, ул төбәкнең «Россия – мөмкинлекләр иле» Президент платформасы белән хезмәттәшлеге һәм Татарстан Республикасының уен индустриясен үстерү өлкәсендәге эш тәҗрибәсе турында сөйләде.

"Илебездә уен индустриясе - үсеш ноктасы һәм ачылмаган потенциал, шул исәптән уен уйлап табучы кебек һөнәр формалаштыру буенча алда торган эшебез күзлегеннән дә, ИТ – да иң югары табышлы һәм югары җитештерүчән тармакның үзе дә, - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов. - «Уенны башла» конкурсы гамәли һәм стратегик карарлар һәм, бәлки, мәгариф һәм индустриаль компонентлары, шулай ук финанслау буенча треклары булган аерым федераль проект формалаштыру өчен башлангыч булыр дип өметләнәм. «Россия – мөмкинлекләр иле» коммерциячел булмаган автоном оешмасына рәхмәт белдерәм, аның белән Татарстанның күпьеллык хезмәттәшлеге барлыкка килде, бу искиткеч тәҗрибә өчен. Татарстан мәйданчыгында Президент платформасының яңа проектларын рәхәтләнеп кабул итәбез!»

«Сколково» фондының AR\VR, New Media юнәлеше директоры Алексей Каленчук уен индустриясе үсеше векторы турында фикер алышу кысаларында уен технологияләрен укытуда һәм проектлауда куллану турында мәгълүмат тәкъдим итте.

Очрашуның мөһим юнәлеше илебезнең уен индустриясен үстерү буенча гамәлдәге проектларны тикшерү булды. Мондый проектларның берсе булып «Киләчәк уеннары» спорт, фән һәм технологияләрне берләштерүче масштаблы спорт вакыйгасы тора.

«Киләчәк уеннары" проектының мәгариф буенча директоры Кристина Колесникова проект турында индустрия үсеше драйверы буларак сөйләде: "Без уеннар эшләү өлкәсендә белем бирү программалары дәрәҗәсе һәм потенциаль һәм реаль эш бирүчеләр ягыннан сорау арасында булган аерманы күрәбез. «Киләчәк уеннары» белем бирү программасын үстерү кысаларында без үз тормышларын геймдев индустриясе белән бәйләргә хыялланган урта махсус белем бирү мәктәбе һәм югары уку йортлары студентлары өчен белем бирү магистрале төзүдә ярдәм итәргә планлаштырабыз.

«Ростелеком» ААҖ техник директоры Александр Рулев компаниянең планнарын цифрлы һәм уен технологияләре өлкәсендәге эш кысаларында тәкъдим итте. Плеханов исемендәге РЭУНЫҢ цифрлы трансформация идарәсе башлыгы Михаил Начевский, үз чиратында, катнашучыларга югары уку йортының уен индустриясе өчен кадрлар әзерләүгә юнәлдерелгән гамәлдәге проектлары турында сөйләде.

Очрашу ахырында уеннар һәм VR-кушымталар уйлап табучы Илья Беляков кунакларга урта һөнәри белем бирү учреждениеләре өчен дәүләт мәгарифенең федераль стандарты турында фикер алышырга тәкъдим итте. Спикер билгеләп үткәнчә, стандарт кертү уен төзүчеләрнең әзерлек сыйфатын яхшыртырга һәм тармакның кадрлар потенциалын көчәйтергә мөмкинлек бирәчәк.

Стратегик сессия нәтиҗәләре буенча «Уенны башла» һәм ң «Киләчәк уеннары» проектлары командалары илнең уен индустриясен үстерү буенча эш кысаларында йөкләмәләрне алга таба формалаштыру өчен РФ Хөкүмәте адресына тапшыру өчен тәкъдимнәр исемлеген төзергә планлаштыралар.