Роман Шәйхетдинов РФ Хөкүмәте Рәисенең беренче урынбасары Андрей Белоусов белән очрашты

2023 елның 19 мае, җомга

Россия Федерациясе Хөкүмәте Рәисенең беренче урынбасары Андрей Белоусов «Россия – Ислам дөньясы: KazanForum 2023» халыкара икътисадый форумы кысаларында Иннополис стендында булды.

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов Татарстан Республикасында пилотсыз авиация системалары (БАС) тармагы үсеше турында сөйләде: 1946 елдан башлап М.П. Симонов исемендәге ОКБ һәм 2022 ел белән тәмамлап, Иннополис шәһәре 1 һәм 2 категорияле югары автоматлаштырылган транспорт чаралары өчен БАС өлкәсендә эксперименталь хокукый режим (ЭПР) урнаштыру инициативасы белән чыга. Исегезгә төшерәбез, хәзерге вакытта РФ Хөкүмәтенең тиешле карарына кул кую көтелә.

"Татарстан Республикасы БАС һәм комплектлаучы материаллар эшләү, стандартлаштыру һәм серияле җитештерүне стимуллаштыру, шулай ук БАС өчен кадрлар әзерләү өлкәсендә федераль проектларда катнашырга әзер. Иннополиста тиешле инфраструктура һәм җитештерү куәтләре, шулай ук дөнья дәрәҗәсендәге компетенцияләр бар, мәсәлән, робототехника һәм мехатроника өлкәсендә НТИ компетенцияләр үзәге, ул инде 1,7 млрд сумлык 90нан артык фәнни-технологик проект эшләгән. Шулай ук Иннополис Университеты БАС өчен конструкторлар, технологлар, эшләүчеләр, программистлар әзерләргә әзер», – дип хәбәр итте Роман Шәйхетдинов.

Стендта Андрей Белоусов Иннополис Университеты һәм «Иннополис» МИЗ резидент компанияләренең илебезнең пилотсыз автоном очу системаларын үстерү буенча уртак проектлары белән танышты. РФ Хөкүмәте Рәисенең беренче урынбасары Иннополиста проектланган һәм җыелган вертикаль күтәрелү һәм утырту белән самолет тибындагы очу аппараты InnoVTOL (конвертоплан) белән кызыксынды, ул очу сәгате ягыннан иң оптималь булып санала. Ул шулай ук Иннополиста Ватан БАСларын үстерү буенча фәнни-җитештерү үзәген булдыруны хуплады.