Роман Шәйхетдинов Валерий Фальковка Иннополис Университеты эшчәнлеге нәтиҗәләрен тәкъдим итте

2023 елның 8 июне, пәнҗешәмбе

Бүген «Киләчәкне формалаштыру» халыкара мәгариф министрлары форумы кысаларында Бәшир  Рәмиев (Казан шәһәре) исемендәге ИТ-паркта уза торган күргәзмәдә Иннополис Университеты стенды тәкъдим ителде. Аны төрле илләрдән килгән чарада катнашучылар, шул исәптән Россия Федерациясе Фән һәм югары белем министры Валерий Фальков та карады.

Федераль министрны ИТ-югары уку йортының белем бирү һәм проект эшчәнлеге нәтиҗәләре белән Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов таныштырды. Аерым алганда, ул университет базасында ил өчен әһәмиятле проектларны гамәлгә ашыру барышы турында сөйләде. Алар арасында алдынгы инженерлык мәктәбе, аның максаты - югары квалификацияле ИТ-инженерлар әзерләү; ягулык-энергетика комплексы иминлеге, медицина диагностикасы, транспортка хезмәт күрсәтү өлкәсендә проектлар белән шөгыльләнүче ясалма интеллект федераль тикшеренү үзәге; Югары уку йортлары һәм урта махсус уку йортлары укытучылары үзләренең «цифрлы» квалификациясен күтәрә торган терәк белем бирү үзәге, шулай ук икътисадның өстенлекле тармакларында уку программалары актуальләштерелә; югары уку йортлары студентлары ИТ-профиль буенча өстәмә квалификация ала торган цифрлы кафедралар.

Роман Шәйхетдинов "Цифрлы белем бирү контенты" проектына аерым тукталды - ул онлайн-платформа educont.ru Иннополис Университеты тарафыннан эшләнгән цифрлы белем бирү контентына укучыларның бушлай керүе мцмкинлеге. 2022 елда аның ярдәмендә 2 миллионнан артык укучы һәм 300 меңнән артык укытучы Учи.ру дан онлайн-курсларны бушлай өйрәнә алды, «Просвещение» нәшрияты, СКАЕНГ (Skysmart сыйныфы), Фоксфорд, ЯКласс, СберОбразование һәм башка коммерция компанияләре.

Шулай ук Роман Шәйхетдинов югары уку йортының спорт программалаштыру өлкәсендәге эшчәнлеге нәтиҗәләре турында хәбәр итте. Исегезгә төшерәбез, Иннополис Университетын Спорт программалаштыруфедерациясе эшчәнлеген үстерүгә кертү бурычы 2022 елның ноябрендә Россия Федерациясе Хөкүмәте Рәисе урынбасары Дмитрий Чернышенко тарафыннан Иннополиска визиты вакытында куелган иде. 2023 ел башыннан югары уку йорты һәм федерация бергәләп информатика буенча Innopolis Open халыкара олимпиадасының финалын оештырды, анда дөньяның 12 иленнән 283 укучы катнашты, шулай ук информатика буенча Бөтенроссия укучылар олимпиадасының йомгаклау этабы алдыннан 30 катнашучы өчен уку-күнекмә җыеннары үткәрде. Шулай ук Россия ИТ-югары уку йорты базасында квалификация күтәрү курслары үткәрелде: «Lego SPIKE Prime базасында робототехника нигезләре» һәм «Олимпиада әзерлеге нигезләре», ә якын планнарда – ТР Спорт программалаштыру лигасын оештыру, спорт программистлары тренерлары өчен квалификация күтәрү курслары, барлык категорияле спортчылар өчен бөтенроссия һәм халыкара ярышларда олимпиада әзерлеге мәктәпләре.