Роман Шәйхетдинов Digital Innopolis Days форумында катнаша

2023 елның 19 октябре, пәнҗешәмбе

19-20 октябрьдә Иннополиста Иннополис Университеты тарафыннан оештырылган бизнес һәм мәгарифтә цифрлы бәйсезлек турында еллык өченче бөтенроссия форумы Digital Innopolis Days уза. 2021 елдан форум Россиянең цифрлы үсеше стратегиясен тикшерү өчен ИТ-бизнес, фән, дәүләт органнары һәм мәгариф оешмалары вәкилләрен җыя, ул илнең конкурентлыкка сәләтлелеген һәм якланышын арттырачак.

Экспертлар мәгълүмат иминлеге, Россиянең видеоуен индустриясен һәм кадрлар потенциалын үстерү, шулай ук «Цифрлы кафедралар» һәм «Алдынгы инженерлык мәктәпләре» проектларын гамәлгә ашыру мәсьәләләрен күтәрә, шул исәптән Иннополис Университеты базасында да.

Форумда катнашучыларны Татарстан Республикасы Хөкүмәте исеменнән төбәк Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов сәламләде. Ул билгеләп үткәнчә, DID – Россия төбәкләре индустриясе, тикшеренүләре, мәгариф һәм администрацияләре арасындагы хезмәттәшлек һәм мөнәсәбәтләрне үстерү өчен искиткеч гуманитар мәйданчык. "Хәзер без теге яки бу технологик хәл ителешләрне куллануга уртак алымнар булдыру өчен мәгариф, уртак файдалану һәм технологияләр эшләү өлкәсендә халыкара хезмәттәшлекне һәм тәҗрибә уртаклашуны көчәйтергә тиешбез",-дип ассызыклады Татарстан премьер-министры урынбасары.

Форумның пленар утырышында катнашучылар, алар арасында Бразилия Федератив Республикасының Россия Федерациясендәге Илчесе Родриго Де Лима Баэна Соарес, Азия-Тын океан APQN челтәре вице-президенты Галина Мотова, «РЖД»  ААҖ мәгълүматлаштыру департаменты башлыгы Кирилл Семион, Zhejiang Kong Xuan Technology Development Co. Ltd (Кытай) директоры Цзэн Хуэй һәм Халыкара Симбиоз университетының (Һиндстан) инженерлык факультеты деканы Кетан Котеча БРИКС илләре - цифрлы трансформация лидерлары белән халыкара хезмәттәшлек темасын дәвам иттеләр. Экспертлар БРИКС илләренең мәгариф һәм квалификацияне үзара тануы белән бәйле мәсьәләләрне тикшерделәр һәм икътисадның өстенлекле тармаклары өлкәсендә технологик коллаборация мөмкинлекләре турында фикер алыштылар.

Digital Innopolis Days 2021 елдан өч форматта уза - DIDLLINE, DID Summer Camp һәм төп көзен узучы DID форумы. 2022 елда көзге форумда 4400 катнашучы һәм югары уку йортлары, бизнес, федераль һәм төбәк ведомстволары, ИТ-компанияләрнең онлайн вәкилләре җыелган.