Алексей Песошин Казан Кремлендә Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшырды

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Бүген Казан Кремлендә Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшыру тантанасы узды.

Бүләкләрне Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин тапшырды.

"Сезне сәламләргә һәм Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшырырга шатмын, - диде ул, тантанада катнашучыларга мөрәҗәгать итеп. - Бу залда сәнәгать, авыл хуҗалыгы, төзелеш һәм транспорт предприятиеләре, медицина даирәләре, мәдәният, массакүләм мәгълүмат чараларыхезмәткәрләре, мәгариф һәм спорт өлкәсе вәкилләре, дәүләт органнары хезмәткәрләре бар. Намуслы хезмәтегез һәм үз эшегезгә тугрылыгыгыз өчен рәхмәт".

Нәкъ менә республика халкының хезмәте Татарстанга, геосәяси кыенлыкларга карамастан, социаль-икътисадый үсешне дәвам итәргә мөмкинлек бирә, дип ассызыклады Алексей Песошин.

Ул искәрткәнчә, Татарстан - Россия Федерациясенең алдынгы төбәкләренең берсе, 2023 ел йомгаклары буенча тулаем төбәк продукты күләме, бәяләү буенча, 4,1 трлн сум тәшкил итте (яки 2022 ел дәрәҗәсенә карата 103,6%). Татарстан бу күрсәткеч буенча Россия Федерациясе төбәкләре арасында 6 нчы урында тора.

Төзелеш күләме буенча Татарстан 2 нче урында. 2023 елда 3 млн кв метрдан артык торак файдалануга тапшырылган, бу 2022 ел дәрәҗәсенә карата 111% тәшкил итә. Сәнәгать җитештерүе күләме буенча Татарстан Республикасы Россия Федерациясе субъектлары арасында 5 нче урында тора.

Сәнәгать җитештерүе икътисадына нефть-газ химиясе, машина төзелеше һәм оборона-сәнәгать комплекслары предприятиеләре зур өлеш кертә.

2023 елның февралендә «КАМАЗ» ГАҖ яңа санкцияләргә чыдам компонент базасында К5 буыны йөк машиналары җитештерүне яңарта. "Соллерс" компаниясе узган ел 9 меңнән артык автомобиль чыгарган. Казан авиация заводы Россия Президенты һәм Хөкүмәте ярдәме белән Ту-214 пассажир самолетлары чыгаруны үз өстенә ала.

«Казан вертолетлар заводы» АҖдә «Ансат» вертолетын модернизацияләү дәвам итә: тәҗрибә үрнәген әзерләү һәм яңа Ватан двигателе белән вертолетны очыш сынауларын башлауга әзерлек бара.

"ПОЗиС" заводы «Ростех» предприятиеләре өчен стандарт булмаган җайланмалар ясау буенча бердәм үзәк булып тора.

"Икътисадны уңышлы үстерү безгә мөһим инфраструктура проектларын гамәлгә ашыруны дәвам итәргә мөмкинлек бирә, - диде Алексей Песошин. - Юлларны, эре транспорт магистральләрен ремонтлау һәм төзү зур темплар белән бара. 2023 елда тарихи вакыйга булды - ике башкаланы тоташтырган һәм биш төбәкне тоташтыручы М-12 Мәскәү - Казан тиз йөрешле автомагистрале төзелеше тәмамланды: Мәскәү, Владимир, Түбән Новгород өлкәләре, Чувашия һәм Татарстан. Магистраль илебезнең көнбатышын һәм көнчыгышын тоташтыручы трансконтиненталь автомобиль маршрутының бер өлеше булып тора.

Татарстан Республикасы Премьер-министры шулай ук билгеләп үткәнчә, Татарстан инвесторларда зур кызыксыну уята торган төбәкләр рәтенә керә. "Без көндәшлеккә сәләтлелек һәм эшлекле климат формалаштыру өлкәсендә үз позицияләребезне ныгыттык, - диде ул. - 2023 елда төп капиталга инвестицияләр күләме 1 трлн сумнан артык тәшкил итте».

Узган елда Татарстан Республикасында 50 төбәк проекты чаралары гамәлгә ашырылды, аларны финанслау күләме 46,0 млрд сум тәшкил итте. 2023 елда тулаем республика буенча 400 социаль әһәмиятле капиталь төзелеш объекты һәм 189 юл челтәре объекты төзелде һәм ремонтланды. Мәгариф, сәламәтлек саклау, мәдәният һәм спорт объектларының матди-техник базасын яхшырту дәвам итә.

Алексей Песошин искәрткәнчә, Россия Президенты В.В. Путин Указы белән илдә 2024 ел Гаилә елы дип игълан ителде. Бу карар гаиләне саклау һәм традицион гаилә кыйммәтләрен саклау өлкәсендә дәүләт сәясәтен популярлаштыруга юнәлдерелгән.

"Федераль һәм республика дәрәҗәсендә балалы гаиләләргә ярдәм итү буенча зур эш алып барыла. Күп балалы гаиләләргә аерым игътибар бирелә, - дип ассызыклады ул. - Соңгы 10 елда аларның саны республикада 2 тапкырдан артты».

Республика Рәисе Указы белән Татарстанда 2024 ел Фәнни-технологик үсеш елы дип игълан ителде. Кеше капиталы, яңа белем һәм технологияләр икътисадый үсешнең төп факторлары булып тора. Татарстан бай фәнни-тикшеренү һәм белем бирү потенциалына ия - төбәктә 6 алдынгы инженерлык мәктәбе булдырылган, 5 югары уку йорты «Приоритет 2030» стратегик академик лидерлык программасын гамәлгә ашыруда катнаша.

Моннан тыш, 2023 ел нәтиҗәләре буенча Татарстан төбәкләрнең фәнни-технологик үсеше милли рейтингында 2 нче урынга күтәрелде.

"Россия Федерациясе Президентын сайлаулар милли лидер - Президент Владимир Владимирович Путин тирәсендә бердәмлек һәм тупланганлык күрсәтте. Бу безгә куелган барлык бурычларны уңышлы үтәүгә, илкүләм проектларны тормышка ашыруга һәм киләчәктә тормыш сыйфатын үстерүгә ышаныч бирә. Быел БРИКС әгъза-дәүләтләре башлыклары саммиты халыкара дәрәҗәдәге мөһим вакыйга булачак, ул октябрьнең икенче яртысында көтелә. Ил Президенты карары белән Казан саммит уздыру урыны итеп билгеләнде. Мондый колачлы чараны үткәрү – югары дәрәҗә дә, әмма шул ук вакытта республика өчен зур җаваплылык та. Бүген дә бу залда үзләренең көндәлек хезмәтләре белән барлык планнарны уңышлы тормышка ашыруга өлеш кертүче кешеләр бар. Нәкъ менә сезнең талантыгыз, тырышлыгыгыз һәм ныклыгыгыз безнең республиканы көчле һәм чәчәк атучы итә. Сезгә бәхет, сәламәтлек, иминлек һәм иртәгәсе көнгә ышаныч телим! Сезне югары бүләкләр белән котлыйм", - диде Алексей Песошин.

Барлыгы 49 кеше – икътисадның төрле өлкәләреннән вәкилләр бүләкләргә лаек булды.

Чара бергәләп фотога төшү белән тәмамланды.