Роман Шәйхетдинов Иннополис халкын Шәһәр көне белән котлады

2024 елның 9 июне, якшәмбе

Иннополис үзенең 9 еллыгын билгеләп үтте. Шәһәрнең туган көненә багышланган INN9 фестивалендә Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов һәм Иннополис мэры Руслан Шаһгалиев катнашты.

"Иннополис бүген - заманча һәм кызыклы шәһәр, анда илнең төрле почмакларыннан һәм чит илләрдән килгән 7800 кеше яши, укый һәм эшли, – дип билгеләп үтте Роман Шәйхетдинов. - Без Иннополис Университетының уңышлары белән горурланабыз, анда 1200дән артык студент укый, 18 лаборатория һәм 9 үсеш үзәге эшли һәм илнең баш робототехника үсеше үзәге булдырылды. Югары уку йорты Forbes рейтингында Россиянең иң яхшы университетлары арасында 21 нче урынны һәм Round .iversity Ranking дөнья рейтингында россия югары уку йортлары арасында 17 нче урынны били. Үз үсешен «Иннополис» МИЗ дәвам итә, анда шушы көннәрдә Идел буендагы иң зур дата-үзәк файдалануга тапшырылды! Бүген МИЗда 9 меңгә якын эш урыны булдырган һәм 30 млрд сумнан артык салым җыйган 333 компания эшли! Мин бу глобаль проектның бер өлеше булуыма бик шат, аның миссиясе бүген илнең технологик суверенитетын тәэмин итү! Сезне чын күңелдән бәйрәм белән котлыйм, кадерле Иннополис кешеләре!»

"Мин Иннополис халкына рәхмәт белдерәсем килә. Сезнең энергиягез һәм эшегез аркасында шәһәр тиз үсә. Сез бу кечкенә шәһәрнең төп кыйммәте, ләкин ил өчен зур проект. Безнең Иннополисның сезнең кебек үк заманча, перспективалы һәм ачык булып үсүен телим!" - диде Руслан Шаһгалеев. Иннополистагы фестиваль кысаларында тамашачылар «Небесная карусель» урам спектаклен карый алдылар, музыкаль коллективлар һәм популяр җырчы IOWA чыгышларыннан ләззәтләнделәр.