Казанда Олимпия биеклекләрен яулаучылар турында күргәзмә ачылды

2024 елның 11 июне, сишәмбе

Казанда БРИКС илләренең Спорт уеннарын үткәрү «Олимпны яулаучылар" дигән уникаль күргәзмә ачылу белән билгеләп үтелде.

Владимир Потанин коллекциясеннән артефактлар күргәзмәсе, ул җәй буе Россиянең дөнья спорт хәрәкәте үсешенә керткән өлеше турында сөйләячәк. Күргәзмәне ачу тантанасында Россия Федерациясе Спорт министры урынбасары Алексей Морозов, Татарстан Республикасы премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов, Олимпия чемпионы һәм БРИКС Уеннары илчесе Илья Захаров һәм башка хөрмәтле кунаклар катнашты. Владимир Потанин коллекциясеннән артефактлар күргәзмәсе "күчмә" булып тора. Ул Минск, Петербург, Мәскәү, Сочи һәм Пекинда тукталышлар ясаган, ә Сочида кышкы Олимпиаданың ун еллыгы елында аны Татарстан Республикасы башкаласы Милли китапханәсе үз диварларында урнаштырган.

Олимпия коллекциясе Россия Халыкара Олимпия Университеты идарәсендә дә урнаштырылган. 12 июльдә күргәзмә барлык килергә теләүчеләр өчен ачылачак. Кунаклар барлык җәйге һәм кышкы Олимпиадаларның уникаль экспонатларын күрә алачак: бүләкләүләр һәм истәлекле медальләр, факеллар, дипломнар һәм башка мемориаль әйберләр, Олимпия хроникасының видео- һәм фотоматериаллары. "Олимпны яулаучылар" күргәзмәсе. Владимир Потанин коллекциясеннән артефактлар күргәзмәсе БРИКС илләренең 2024 елгы Спорт уеннарының мәдәни программасына кертелгән һәм Татарстан Республикасы Милли китапханәсендә җәй буе эшләячәк. Күргәзмәгә керү бушлай.