Рөстәм Нигъмәтуллин «Чайка» балаларны савыктыру лагеренда булды, анда «Яшь геройлар заманы» сменасы башланды

2024 елның 3 июле, чәршәмбе

Татарстанның беренче вице-премьеры Рөстәм Нигъмәтуллин һәм ТР яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков «Яшь геройлар заманы» сменасын ачу тантанасында булдылар.

Смена быел икенче тапкыр үткәрелә һәм республиканың 15 районыннан 250дән артык баланы берләштерә. "Мондый сменаларны үткәрү яшь буынның үз илен яхшырту, аның белән горурлану, гаиләсен, дусларын яклау теләген формалаштыруга ярдәм итә. Без сезгә зур өметләр баглыйбыз, нәкъ менә сез ватаныбыз тарихын булдырачаксыз. Смена кызыклы, якты, бай булыр дип ышанам», – дип мөрәҗәгать итте сменада катнашучыларга Рөстәм Нигъмәтуллин. «Яшь геройлар заманы» программасы «Җәй» республика үзәгенең «Чайка» лагере территориясендә икенче ел рәттән «Воин» яшьләрне хәрби-спорт әзерлеге һәм патриотик тәрбияләү үзәге белән берлектә тормышка ашырыла. Сменаларда яшүсмерләр хәрби-хисап белгечлекләре белән танышалар, Кораллы Көчләр тарихын, гомумхәрби уставларны өйрәнүне, тактик һәм ут әзерлеген, хәрби топографияне, хәрби-медицина, строй һәм гомуми физик әзерлекне үз эченә алган комплекслы әзерлек үтәләр. Лагерьда халыкара дәрәҗәдәге хезмәт проектлары кысаларында Беларусь Республикасы студентлар отрядларыннан биш вожатый эшли. "Яшьләрне патриотик тәрбияләү - безнең эшчәнлегебезнең төп юнәлешләренең берсе. "Яшь геройлар заманы" сменасы үсеп килүче буында зур кызыксыну уята. Алар тарихны өйрәнергә һәм тактик күнекмәләр белән танышырга телиләр. Быел ике сменада программаны Татарстанның 16 районыннан 510 егет һәм кыз үзләштерәчәк. Шулай ук август аенда "Яшь геройлар заманы" сменасы Тәтеш районының "Чайка" лагеренда 90 кеше булачак. Ике ел эчендә гомумән 1500 кеше тәшкил итәчәк", - дип билгеләп үтте Ринат Садыйков. Сменаны ачу тантанасы Россия һәм Татарстан флагларын чыгарудан һәм илнең һәм республиканың дәүләт гимннарын башкарудан башланды. Быел «Чайка " БСЛ ачылуга 75 ел тулуны билгеләп үтә. Хәзерге вакытта лагерьны сезонлы режимнан чыгып, ел әйләнәсе эшләү мөмкинлеге карала.