ТР Хөкүмәте Йортында республикада профилактик медицина тикшерүләре һәм диспансеризация үткәрү темасына брифинг узды

2024 елның 17 сентябре, сишәмбе

Быел 8 ай эчендә өлкәннәрне профилактик тикшерү һәм диспансерлаштыру кысаларында бер миллионга якын кеше каралган. Бу хакта ТР сәламәтлек саклау министры Марсель Миңнуллин ТР Хөкүмәте Йортында узган брифингта хәбәр итте.

Һәр унынчысының диярлек туклануы рациональ түгел, тән массасы артык, физик активлыгы түбән. Нәтиҗә буларак - йөрәк-кан тамырлары авырулары арту куркынычы факторлары ачыкланган. Барысы да белгечләрдән кирәкле киңәшләр алган. Тикшереп бетерүгә (II этап) һәр дүртенче кеше җибәрелә. Беренче мәртәбә 88 мең 845 авыру ачыкланган, уртача алганда республиканың һәр 12 кешесе беренче мәртәбә үзенең авыруы турында белгән. Кан әйләнеше системасы авырулары иң күбесе - 31%. Республика онкодиспансеры мәгълүматларына караганда, диспансерлаштыру нәтиҗәләре буенча күрсәтелгән чорда беренче тапкыр 1454 ЗНО очрагы ачыкланган, аларның 79,4%ы - башлангыч стадияләрдә (I-II ст.). ДОГВН кысаларында скрининг тикшеренүләрен локальләштерү буенча ачыкланган шешләр яман шешләр түгел. I стадиядә ачыкланган шешләрнең 95%ы (сөт бизе, аналык муены, юан эчәклек) дәвалана торган дип санала. Диспансеризация вакытында авыруның I-II стадияләрендә яман шеш авыруларының 80%ы ачыкланган. Профилактик чаралар үткәргәндә күчмә медицина комплекслары кулланыла. Алар 2019 елның сентябреннән бирле диспансерлаштыруның икенче этабы һәм ерак торак пунктлардагы өлкәннәрне диспансер күзәтү барышында медицина ярдәме күрсәтү кысаларында эшли. 2024 елның 12 сентябренә мобиль комплекслар белән 29 районга (134 торак пунктка) чыкканнар. Анда 36 мең 641 кеше каралган, шулардан диспансерлаштыруның икенче этабы барышында - 13 мең 627 кеше (37,2%).

Татарстан Республикасы Рәисе кушуы буенча 2023 елның мартыннан республикада Татарстан Республикасы дәүләт медицина оешмалары тарафыннан сәнәгать предприятиеләрендә хезмәткәрләргә диспансеризация һәм профилактик медицина тикшерүләрен оештыру һәм үткәрү буенча «Сәнәгать диспансеризациясе» проекты гамәлгә ашырыла. 2023 елда республиканың 681 предприятие һәм оешмасында хезмәт яшендәге 113 меңнән артык кеше каралган. Тикшерелгәннәрнең һәр унынчысы тикшерүне дәвам итү өчен II этапка җибәрелгән.

Агымдагы елда диспансерлаштыру 98 меңгә якын хезмәткәрне колачлаган. Министр шулай ук Татарстанда гриппка каршы прививка ясату кампаниясе дәвам итүен әйтте. 2024-2025 елларга планнарда Татарстанда яшәүче 2,4 млн кешене гриппка каршы иммунлаштыру каралган: 1,8 млн өлкән кеше, 5 мең йөкле хатын һәм 93 мең бала. Хәзерге вакытка прививкаларны планлаштырылган санның 13,6%ы алган. Татарстанга якынча 2 млн доза вакцина китерелгән.