Шамил Гаффаров БРИКС саммиты турында: Без зур халыкара чараларны лаеклы итеп үткәрә алуыбызны исбатладык

2024 елның 28 октябре, дүшәмбе

Казанда XVI БРИКС саммиты үз эшен төгәлләде - 2024 елда Брикс берләшмәсендә Россия Федерациясе рәислегенең төп вакыйгасы, ул «Гадел глобаль үсеш һәм иминлек өчен күп яклылыкны ныгыту» девизы астында уза.

Беренче тапкыр БРИКС саммиты киңәйтелгән составта, яңа илләр катнашында узды. «Аутрич»/«БРИКС плюс» форматындагы сессиядә шулай ук БДБ илләре лидерлары, Азия, Африка, Якын Көнчыгыш һәм Латыйн Америкасы үсеп килүче дәүләтләре делегацияләре, шулай ук кайбер халыкара оешмаларның башкарма органнары башлыклары - барлыгы 41 делегация катнашты

. Казандагы БРИКС саммиты - Россия һәм бөтендөнья өчен уникаль вакыйга: катнашучы башлыклар саны һәм аңа әзерлек колачы буенча да.

"Мондый әһәмиятле һәм колачлы вакыйгага әзерлек бер елдан артык барды һәм күп кенә кешеләрнең, үз эшенең профессионалларының эшен берләштерде - тәрҗемәчеләр, волонтерлар, беркетмә хезмәткәрләре, иминлек, сервис һәм урнаштыру хезмәтләре. Аларның килештерелгән тырышлыгы, Оештыру комитеты эше, Татарстан Республикасы Хөкүмәте ярдәме һәм Росконгресс фонды тәҗрибәсе нәтиҗәсендә Казанда БРИКС саммиты югары дәрәҗәдә узды һәм барлык катнашучылар өчен уңайлы эш шартлары тудырды», - дип ассызыклады Россия Федерациясе Президенты киңәшчесе, 2024 елда БРИКС берләшмәсендә Россия Федерациясе рәислеген әзерләү һәм тәэмин итү буенча Оештыру комитетының җаваплы секретаре Антон Кобяков.

XVI Брикс саммитының эш программасы кысаларында тар һәм киңәйтелгән составларда утырышлар узды, «аутрич»/«БРИКС плюс» форматында пленар утырыш, Россия Федерациясе Президенты Владимир Путинның саммитта катнашкан Россия партнер илләре һәм халыкара оешмалар башлыклары белән берничә очрашуы булды. Дәүләт башлыгының матбугат конференциясе төп вакыйга булды, ә саммитның эш нәтиҗәләре буенча Казан декларациясе кабул ителде. "Казанның эре халыкара чаралар уздыруда бай тәҗрибәсе бар. Һәм без тагын бер тапкыр үз мөмкинлекләребезне исбатладык. Мондый чараларны үткәрү тәҗрибәсе кыйммәтле мирас буларак, мөһим традицияләр формалаштырып, берсеннән икенчесенә тапшырыла. Росконгресс фонды белән берлектә без шатланып гамәлгә ашыра торган традицияләрнең берсе - хәйрия инициативасы, аның кысаларында саммитны оештыручылар Татарстан Республикасының балалар һәм уку йортларына җайланмалар һәм материаллар тапшыралар. Бу безнең Росконгресс фонды белән эшләү тәҗрибәбез генә түгел, һәм без бу күркәм традициянең дәвам итәчәгенә ышанабыз, һәм хәйриячелеккә керткән өлеше халыкара чараларны оештыручыларның социаль җаваплылыгының тагын бер ачык мисалы булачак", - диде Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Аппараты җитәкчесе Шамил Гаффаров.

Саммит эшенең мөһим өлеше катнашучылар өчен мәдәни чаралар программасы булды, ул делегатларны Россиянең мәдәнияте һәм гореф-гадәтләре һәм Татарстан Республикасының милли колориты белән таныштырды. Экскурсия, театр һәм күргәзмә программалары оештырылды, аларда Казанның атаклы истәлекле урыннарына һәм мәдәният йортларына барулар да бар иде. Моннан тыш, БРИКС саммитының төп мәйданчыгында чараның барлык көннәрендә БРИКС илләренең мәдәни тәңгәллегенә багышланган «Этнографик мозаика» экспозициясе тәкъдим ителде.

Татарстанның Милли китапханәсендә «Вселенная BRICS» проекты күргәзмәсе эшләде, анда Россия космонавтлары тарафыннан Халыкара космик станция бортыннан төшерелгән ЮНЕСКО һәм БРИКС креатив шәһәрләренең уникаль фотосурәтләре бар иде. Саммитның мәдәни өлешендәге төп вакыйгалар - БРИКС илләре лидерлары хөрмәтенә тантаналы кабул итү һәм чит ил массакүләм мәгълүмат чаралары өчен рәсми кабул итү булды. Күргәзмә программасында өстенлек итүчеләрнең берсе «Казанда эшләнгән» күргәзмәсе булды, аның кысаларында катнашучылар республикада булдырылган техника һәм технологик эшләнмәләр белән таныша алдылар. Күргәзмәнең уңышы аның киләсе елда Петербург халыкара икътисадый форумының «кырларында» дәвам итүенә нигез булды.

«БРИКС саммиты мирасы» дип аталган экспозиция Росконгресс фонды оештырган эре халыкара бизнес-форумның киң аудиториясенә илкүләм эшләнмәләрне тәкъдим итәчәк. "Росконгресс фонды өчен саммитны уздыру зур сынау һәм җаваплылык булды. 2024 елда рәислекне кабул итүче илнең һәм бездә, аның операторы буларак, оештыру комитеты кушуы буенча Кунакчыллык чараларын киңәйтүнең уникаль мөмкинлеге бар иде. Саммитны һәр илнең традицияләренә һәм үзенчәлекләренә хөрмәт белән чын халыкара вакыйга итү өчен без халыкара беркетмәнең нормаларын һәм кагыйдәләрен үтәүгә һәм лингвистик ярдәм күрсәтүгә аерым игътибар бирдек. Оештыру комитеты, саммитны оештыру буенча барлык партнерлар һәм подрядчылар нәтиҗәле эшләде , бу саммитны югары дәрәҗәдә уздырырга һәм катнашучыларның рәхмәтләрен алырга мөмкинлек бирде», - дип билгеләп үтте идарә рәисе, Росконгресс фонды директоры Александр Стуглев.

Россиядә БРИКСның XVI саммиты чараларын оештыру буенча оператор - Росконгресс фонды - социаль юнәлешле үсеш институты, Россия Федерациясе Президенты карары нигезендә оештырылган мәдәният өлкәсендә халыкара, конгресс, күргәзмә, эшлекле, спорт һәм иҗтимагый чараларны һәм вакыйгаларны оештыручы булды.