Татарстанда 2015 ел программасы буенча күп фатирлы торак йортларга капиталь ремонт башланды

2015 елның 10 гыйнвары, шимбә
2015 ел программалары формалашу турында бүген ТР Хөкүмәте йортында узган республика киңәшмәсендә ТР төзелеш, архитектура һәм ТКХ министрының беренче урынбасары Фәрит Хәнифов хәбәр итте.

Киңәшмәне видеоконференцэлемтә режимында барлык муниципаль районнар белән ТР Премьер-министры Илдар Халиков уздырды.

Фәрит Хәнифов хәбәр иткәнчә, 2015 елда республикада “Күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау”, “Мәгариф (мәктәпләр) объектларын капиталь ремонтлау”, “Балалар сәламәтләндерү лагерьларын капиталь ремонтлау”, “Социаль билгеләнештәге объектларда җылылык белән тәэмин итүне (пар казаннары) ремонтлау”, “Авылларда урамнарны яктыртуны яңадан торгызу”, “Ветеринария хезмәте өчен биналар төзү һәм авыл хуҗалыгы идарәсе биналарын капиталь ремонтлау” һ.б. программалар гамәлгә ашырылачак.

Бүгенге көнгә өч республика программасы килешү уза – болар “Парк һәм скверлар”, “Су белән тәэмин итү”, “Яшүсмерләр клубларын капиталь ремонтлау”. Илдар Халиков икенче атнада барлык кирәкле килешү процедураларын уздыруны һәм бу программаларны гамәлгә кертүне башларга кушты.

Күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау программасы буенча 2015 елда 999 күп фатирлы йорт ремонтланачак. Программаны финанслауның күләме 4,7 млрд. сум тәшкил итә.

2015 елда 126 мәктәпне ремонтлау планлаштырылган, шул исәптән – 7 коррекцияләү мәктәбе, шулай ук 10 мәктәпкәчә оешмалар. Программаны финанслау 2,33 млрд. сум тәшкил итә.

Балалар сәламәтләндерү лагерьларын ремонтлауга килгәндә, 2015 елда 12 лагерьны ремонтлау, 3 яңа лагерь төзү планлаштырылган. Программаны финанслау күләме 104,85 млн. сум тәшкил итә.

Авылларда урамнарны яктыртуны яңадан торгызу программасы кысаларында 2015 елда 11702 яктырткыч урнаштыру планлаштырылган. Программада 45 муниципаль берәмлек катнаша. Финанслау күләме 225 млн. сум тәшкил итә.