Иннополиста ясалма интеллект буенча өченче бөтенроссия чемпионатына йомгак ясадылар

2022 елның 27 ноябре, якшәмбе

«Цифрлы алгарыш. Сезон: ясалма интеллект» – Президент платформасының «Россия – мөмкинлекләр иле» проектларының берсе конкурсы бөтенроссия чемпионатының өченче этпбы тәмамланды. Илнең иң көчле ИТ-эшләүчеләре бер ай эчендә иң зур компанияләр өчен машина аша өйрәнү һәм ясалма интеллект техникасы аша проблемаларны хәл иттеләр. Җиңүчеләр һәм призерлар приз фонды 3 миллион сум иде.

Быел 26 октябрьдән 25 ноябрьгә кадәр узган «Цифрлы алгарыш. Сезон: ясалма интеллект» соңгы бөтенроссия чемпионатында илнең 76 төбәгеннән 1730 кеше катнашты. «Иннополис Университеты» КАБО, «Шереметьево халыкара аэропорты» АҖ һәм «Россия Почтасы»АҖ бурычларын куючыларның датасетларын эшләүчеләр хәл итте һәм кулланды. Жюри катнашучыларның әзер техник карарларын бәяләде – тизерлар, скринкастлар, презентацияләр һәм GitHub сылтамалары. Чемпионат нәтиҗәләре буенча барлыгы 8255 алгоритм булдырылды.

Чемпионатның ябылу тантанасында катнашучыларга кереш сүз белән «Россия — мөмкинлекләр иле» коммерциячел булмаган автоном оешмасы генераль директорының беренче урынбасары Алексей Агафонов мөрәҗәгать итте: «Чемпион цифрлы алгарыш чемпионатлары һәм хакатоннары Россиядә бердәм ИИ-белгечләр берләшмәсе төзергә мөмкинлек бирә, алар үз идеяләрен тормышка ашырырга һәм шуның белән бүген дәүләт һәм бизнес алдында торган мәсьәләләрне хәл итүдә ярдәм итәргә әзер. Ясалма интеллектны куллану темасы бүгенге көндә бик актуаль. Кичә Artificial Intelligence Journey 2022 ясалма интеллект һәм машина аша өйрәнү буенча халыкара конференция кысаларында «Икътисадый үсешне тәэмин итү өчен ясалма интеллект технологияләре» дигән темага төп дискуссия узды. Үз чыгышы кысаларында Президент ассызыклаганча, якындагы ун елда ясалма интеллект технологияләрен күпләп кертүне тәэмин итәргә, шулай ук илдә ИИ-белгечләрнең кадрлар кытлыгын бетерергә кирәк. «Цифрлы алгарыш» куелган бурычларны хәл итү өчен күп көч куя дип әйтеп була».

Бөтенроссия чемпионатларын төбәк мәйданчыкларында уздыруның мөһимлеген Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов билгеләп үтте: «Чемпионат тематикасы илебезнең киләчәктә көндәшлеккә сәләтлелеген билгели. Уңышлы, перспективалы һәм бәйсез үсешкә омтылган һәр дәүләт үз икътисадын ИИ-технологияләр белән бәйли. Татарстан Республикасының мәгариф потенциалы һәм иң яхшы чит ил практикалары бөтен илнең мәгариф системасына кагыла. Аерым трек – индустриаль үсеш, ул технологияләрне реаль җитештерүгә кертүгә бәйле. Бүген Татарстанның ИИ-технологияләр белән тикшеренүләр белән шөгыльләнүче берничә инновацион үзәкләре базасында аерым тикшеренү өлкәләре бар. Яңа материаллар эзләү платформалары, аз тонналы химия, фармацевтика, сәламәтлек саклау, авыл хуҗалыгы — индустриаль яктан актив кертелә торган биш төп юнәлеш».

Бөтенроссия чемпионаты кысаларында катнашучылар өч мәсьәләне чиштеләр. «Россия Почтасы» АҖ бурычында почта юлламаларын югалтуны фаразлау моделен булдырырга кирәк иде.

«Россия Почтасы» АҖ бурычлары буенча ТОП-3кә керде:

Тимур Ионов (Мәскәү);

Драстамат Казанчиан (Мәскәү өлкәсе);

Арина Жук (Санкт-Петербург).

Шулай ук ТОП-15кә түбәндәгеләр керде: Егор Зубков (Мәскәү), Сергей Воробьев (Липецк өлкәсе), Никита Дильман (Калининград өлкәсе), Тимур Дидигов (Мәскәү), Никита Червов (Мәскәү), Елизавета Подкаминер (Мәскәү), Александр Никипоренко (Мәскәү), Дмитрий Вирт (Мәскәү), Игорь Лукьянчиков (Курск өлкәсе), Ирина Кандаракова (Новосибирск өлкәсе), Андрей Лазько (Мәскәү) һәм Кирилл Голубев (Иваново өлкәсе).

«Иннополис Университеты» КБАОның бурычында катнашучылардан үсемлекләрне үстерү процессында вегетация индекслары күрсәткечләрен үзгәртү нигезендә агрокультураларны классификацияләү өчен алгоритм эшләү таләп ителде.

«Иннополис Университеты» КБАО бурычлары буенча ТОП-3 тә керде:

Алексей Тихонов (Мәскәү өлкәсе);

Дмитрий Васькин (Мәскәү);

Александр Дудин (Киров өлкәсе).

Шулай ук ТОП-15кә Иван Глебов (Мәскәү), Иван Александров (Санкт-Петербург), Юрий Соснин (Мәскәү өлкәсе), Владислав Самаров (Чуваш Республикасы), Александр Жипоренко (Мәскәү), Алексей Верт-Миллер (Архангельск өлкәсе), Богдан Ожгибесов (Пермь крае), Марк Васильев (Санкт-Петербург), Виктория Маркова (Мәскәү), Алерон Миленькин (Мәскәү), Игорь Абрамов (Татарстан Республикасы) һәм Сергей Кисиль (Алтай крае) керде.

«Шереметьево халыкара аэропорты» АҖ кейсында катнашучылар аэропортка килүчеләрнең санын һәм урнашуын очыш вакытына һәм юнәлешенә карап фаразлау өчен зур мәгълүматлар белән эшләү концепциясен тәкъдим иттеләр.

«Шереметьево халыкара аэропорты» АҖ бурычы йомгаклары буенча ТОП-3кә керде:

Игорь Дробященко (Мәскәү);

Виктор Пермяков (Свердловск өлкәсе);

Инна Бобылина (Мәскәү).

Шулай ук ТОП-15кә Александр Стариков (Чиләбе өлкәсе), Никита Чугаев (Мәскәү), Мария Алтышева (Мәскәү өлкәсе), Антон Бодров (Рязань өлкәсе), Виктория Токмакова (Хабаровск крае), Данил Исламов (Санкт-Петербург), Роман Сидоров (Пермь крае), Яков Андреев (Кырым Республикасы) керде Ольга Урзяева (Мордовия Республикасы), Илья Садаков (Мәскәү), Валерий Ардасенов (Мәскәү) һәм Владимир Радушевский (Санкт-Петербург) керде.