Татарстанның беренче вице-премьеры Рөстәм Нигъмәтуллин язгы ташу-2023 мәсьәләләре буенча Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү комиссиясе утырышын уздырды

2023 елның 21 марты, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм Татарстан Республикасының янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү буенча комиссия утырышы узды. Төп тема 2023 елның язгы ташуларга төбәкнең әзерлеге турында.

Утырышны Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары - Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин үткәрде.

Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе башлыгы, эчке хезмәт генерал-лейтенанты Рафис Хәбибуллин, җаваплы министрлыклар һәм ведомстволар җитәкчеләре, республика муниципаль районнары башкарма комитетлары җитәкчеләре видеоконференцэлемтә режимында катнашты.

Утырышны ачып, Рөстәм Нигъмәтуллин Татарстан Республикасы территориясендә кече, урта һәм эре елгаларның тармакланган челтәре барлыгын, анда язгы ташуның аеруча куркыныч узуы җитди икътисадый һәм социаль нәтиҗәләргә китерергә мөмкинлеген билгеләп үтте.

"Узган елның язгы ташулары вакытында республика территориясендә республиканың 15 муниципаль берәмлегендәге территорияләр һәм транспорт инфраструктурасы объектлары су басуга дучар булды, шул исәптән: 3 торак йорт, 179 йорт яны участогы, 5 түбән сулы күпер, 11 автомобиль юлы участогы», - дип дәвам итте ул.

Язгы ташкынны анализлау гидротехник корылмаларның канәгатьләнерлек булмаган торышы, елгалар үзәннәрен чистарту, төзәтү, ярларны ныгыту һәм тирәнәйтү эшләре буенча чаралар үткәрү кирәклегенә бәйле проблемалы мәсьәләләр булуын ачыклады.

«2023 елгы су басуларга әзерлек чаралары турында» 17-22р номерлы комиссия карары һәм «2023 елгы язгы ташулар чорында Татарстан Республикасы халкын һәм территориясен саклау чаралары турында» 111 номерлы Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты карары белән гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм барлык дәрәҗәдәге янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү комиссияләренә, шулай ук җирле үзидарә органнарына һәм оешмаларына гадәттән тыш хәлләрнең нәтиҗәләрен кисәтүгә һәм йомшартуга юнәлдерелгән оештыру-гамәли һәм язгы су басуларга бәйле контроль чаралар комплексын үтәүне тәэмин итәргә.

«Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохит мониторингы идарәсе» ФДБУ начальнигы Сергей Захаров һава шартлары турында хәбәр итте. "Гидрометеорологик шартларны анализлау күпчелек су агымнарында язгы ташулар шартларында суның максималь дәрәҗәсе уртача күпьеллык чикләрдә көтелә дип фаразларга нигез бирә. Язгы ташуларның арту характеры һәм су агымының интенсивлыгы турыдан-туры һава шартларына бәйле булачак», - диде ул.

Аннары «Кар суларын үткәрү чараларын гамәлгә ашыруга әзерлек һәм су басуларга бәйле гадәттән тыш хәлләрнең нәтиҗәләрен кисәтү һәм йомшарту чаралары турында» нотык белән Татарстан Республикасы Гражданнар оборонасы эшләре һәм гадәттән тыш хәлләр министры урынбасары Николай Суржко чыгыш ясады.

Нотыкларның тулы текстлары -ТР Гражданнар оборонасы эшләре һәм гадәттән тыш хәлләр министрлыгы сайтында