Иннополис «Мегафон» компаниясенә ясалма интеллект өлкәсендә компетенцияләр тәкъдим итте

2023 елның 16 июне, җомга

Петербург халыкара икътисадый форумы кырларында Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендәге Татарстан Республикасы вәкилләре «МегаФон» ГАҖ генераль директоры Хачатур Помбухчан белән очрашты. Очрашуда шулай ук республика Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов та катнашты.

Очрашуда телекоммуникация компаниясенең Иннополис белән хезмәттәшлеге мәсьәләләре, мәсәлән, аның Иннополис Университеты компетенцияләрен куллануы турында да фикер алыштылар. ИТ-югары уку йорты базасында ясалма интеллект институты эшли, ул бизнес-мәсьәләләрне хәл итү өчен ИИ-технологияләр эшләү һәм кертү, фәнни-тикшеренү эшләнмәләр һәм бу өлкәдә мәгариф мәсьәләләрен хәл итү белән шөгыльләнә. ИИ институтында 100дән артык хезмәткәр эшли (программистлар математиклар, аналитиклар, эшләүчеләр һәм фәнни хезмәткәрләр).

Шулай ук Иннополис Университетының геомәгълүмат системалары үзәге карарларын «акыллы шәһәр» өлешендә карарга һәм «Иннополис» МИЗ территориясендә аерым эшләнмәләр үзәге булдырырга тәкъдим ителде.