Иннополис Университеты АИМ беренче ел эшенә йомгак ясады

2023 елның 29 июне, пәнҗешәмбе

Иннополис Университетының алдынгы инженерлык мәктәбе Россия Федерациясе Цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министры урынбасары Максим Паршин һәм Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов катнашында Мәскәүдә узган Экспертлар советы утырышында эш нәтиҗәләре белән уртаклашты. Очрашуда шулай ук проектның индустриаль партнерлары - VK, Ростелеком, Газпром, Газпром нефть һәм МТС вәкилләре катнашты.

Исегезгә төшерәбез, Россия Мәгариф һәм фән министрлыгының шул ук исемдәге федераль проекты кысаларында Иннополис Университетында алдынгы инженерлык мәктәбе 2022 елда ачылган иде.

"Россиянең Цифрлы үсеш министрлыгына, программа инженериясе буенча беренче алдынгы мәктәп кураторы буларак, кадрлар әзерләү ягыннан да, технологик бурыч трегы кысаларында да проектның нинди үсеш юлы буенча баруын аңлау аеруча мөһим", – дип хәбәр итте Максим Паршин.

"Без үз алдыбызга импортка бәйсезлек чакыруларына җавап бирүче амбицияле максатлар куябыз. 2030 елга кадәр 13,8 мең ИТ-белгечне укыту, 1,3 мең мәктәпне тәмамлаучыларны эшкә урнаштыру, 4 алдынгы лаборатория булдыру, ясалма интеллект нигезендә кодны автогенерацияләү технологиясе белән программалар эшләү өчен 5 илебез хәл ителешләрен эшләтеп җибәрү планлаштырыла. 2030 елга җәлеп ителгән финанслауның гомуми күләме 5 млрд. сумнан артып китәчәк", – дип билгеләп үтте Роман Шәйхетдинов.

"Алдынгы инженерлык мәктәбе безнең өчен университетта мәгариф системасын үзгәртү драйверы булды. Федераль проектны башлап җибәргәннән соң бер ел эчендә без барлык партнерлар белән дә үзара мөнәсәбәтләр булдыра алдык, көчле экспертлар командасы булдырдык, мәктәпнең белем бирү процессына 16 яңа югары һәм өстәмә һөнәри белем бирү программасын керттек, фронтир бурычы продуктларының беренче версияләрен эшләдек, лабораторияләр һәм ясалма интеллект нигезендә продуктлар эшләү өчен инфраструктура булдырдык", – дип хәбәр итте эксперт советына беренче проректор – директор урынбасары, Иннополис Университетының АИМ җитәкчесе Искәндәр Бариев.

Экспертлар советы әгъзалары кодны автогенерацияләү буенча фронтир технологик бурычны тормышка ашыру, АИМ югары белем бирүнең яңа программалары буенча укытуга кабул итү кампаниясе, ИИ кулланып продуктлар эшләү һәм яңа белем бирү киңлекләрен эшләтеп җибәрү турында фикер алыштылар: «Киберполигон» мәгълүмати иминлек киберфизик лабораториясе, InnoDataHub цифрлы ясалма интеллект лабораториясе, цифрлы DevOps playground программаларын эшләү өчен белем бирү комлыклары.

Очрашуда катнашучылар индустриаль партнерлар белән бергә Иннополис Университетының үз алдынгы инженерлык мәктәпләре булмаган уку йортларында тәҗрибә һәм иң яхшы АИМ практикаларын тиражлау өчен белем бирү программаларын гамәлгә ашыру планы турында фикер алыштылар. Шулай ук Россия ИТ-югары уку йорты АИМ алдынгы инженерлык мәктәбенең булачак инженеры нинди күнекмәләргә ия булырга тиешлеген билгеләргә мөмкинлек бирүче «Абитуриент профилен» раслады.