Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары Дмитрий Чернышенко Иннополиста булды

2023 елның 1 сентябре, җомга

Бүген Россия Федерациясе Хөкүмәте Рәисе урынбасары Дмитрий Чернышенко Татарстан Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов белән Иннополис лицеенда булды. Монда ул илнең мәктәп укучылары һәм студентлары өчен «үз белемнәрен уртаклашыгыз» марафоны кысаларында фиджитал-спорт турында инновацион үсешкә һәм гармонияле буын тәрбияләүгә багышланган ачык дәрес үткәрде.

Шулай ук, Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов белән берлектә, Дмитрий Чернышенко Иннополис Университетының 1000 студентка исәпләнгән өч яңа торак (бер биш катлы һәм ике 13 катлы) корпусын ачты. Шуның аркасында Иннополис Университеты кампусы меңнән 2 мең урынга кадәр киңәйгән, ә торак корпусларның гомуми мәйданы 63 мең квадрат метрга кадәр арткан. Яңа биналарда шәхси эш зоналары, кухня-кунак бүлмәсе һәм душ бүлмәсе, кондиционерлар һәм көнкүреш техникасы белән җиһазландырылган 2 һәм 4 урынлы номерлар каралган. Кампус территориясендә бушлай Wi-Fi бар, студентлар өчен клининг-сервис һәм кер юу бүлмәсе эшли, уку һәм ял итү өчен ике ашханә һәм бүлмә бар. Кампус биналары «Уңайлы мохит» программасы буенча җиһазландырылган.

"Иннополиста сез илнең иң эре технология компанияләре белән партнерлыкта кызыклы проектларда катнаша алырлык барлык шартлар да тудырылган. Югары уку йортын тәмамлаучыларның йөз процентлы эшкә урнашуы һәм уңышлы стартапларны эшләтеп җибәрү буенча зур тәҗрибәсе бар. Нәкъ менә сезгә Владимир Путин куйган Россиянең технологик суверенитетына ирешү бурычын хәл итәргә туры киләчәк. Сез аны «бик яхшы» билгесенә башкарырсыз дип ышанам, – дип билгеләп үтте Дмитрий Чернышенко, студентларга мөрәҗәгать итеп.

Вице-премьер өстәп әйткәнчә, уку процессы заманча уңайлы инфраструктурасыз мөмкин түгел - Иннополиста ул чынлыкта нульдән төзелгән һәм төзелүен дәвам итә: «Фән һәм университетлар" илкүләм проекты кысаларында бөтен ил буенча студентлар өчен заманча инфраструктура булдырыла. Студентлар шәһәрчеге корпусларын төзүгә федераль бюджеттан 13 млрд сумга якын акча бүлеп бирелгән. Киләсе уку елында яңа уңайлы тулай торакларга 6 700 дән артык кеше керәчәк. 1 мең кешегә исәпләнгән яңа торак корпуслар бүген без ачкан урыннар барлык кирәкле әйберләр белән җиһазландырылган, аларны булдыруга федераль бюджеттан 2,5 миллиард сумнан артык акча бүлеп бирелгән.ышанам, яңа тулай тораклар студентларны кабул итү мөмкинлекләрен киңәйтәчәк, чөнки Иннополиста укуга ихтыяҗ даими үсә. Һәм бу гаҗәп түгел: монда ИТ-юнәлешләр буенча белемнәр алалар, алар бүген илнең үсеш драйверы булып тора. Сезне яңа йортларыгыз белән котлыйм һәм яңа йорт стеналарында якты, студент тормышы һәм, әлбәттә, укуда уңышлар телим!»

"Татарстан Россиянең цифрлы трансформациясендә лидер төбәкләренең берсе булып тора. Цифрлы компетенцияләрне формалаштыруда Иннополис Университеты аерым урын алып тора. Университет кампусын киңәйтү - заманча инфраструктура һәм инновацион белем бирү мохитен формалаштыру юлында мөһим адым. Бүген студентлар өчен барлык кирәкле шартлар тудырылган. Ә иң мөһиме - Иннополис университеты илнең иң перспективалы уку йортларының берсе булып тора. Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары Дмитрий Николаевич Чернышенкога әлеге колачлы проектны гамәлгә ашыруда ярдәм иткәне өчен рәхмәт белдерәсем килә», – диде Рөстәм Миңнеханов.

Биналарга хезмәт күрсәтү мәгълүмати модельләштерү технологияләрен кулланып башкарылачак. Киләчәктә аларны дөнья дәрәҗәсендәге кампусларга җәелдерү планлаштырыла.

Дмитрий Чернышенкога шулай ук Иннополис Университетының ясалма интеллект өлкәсендәге тикшеренү үзәге проектлары тәкъдим ителде. Алар арасында склад логистикасы, ТЭК иминлеге, транспортта техник хезмәт күрсәтү, медицина диагностикасы өлкәсендәге сервислар бар. Моннан тыш, Иннополисның беренче курс студенты Элеонора Пикалоның «Нейрорәссам» ИИ нигезендә сервис һәм өченче курс студенты Владимир Махаревның «Маркер» проекты тәкъдим ителде.

Университет эшчәнлегенең төп йомгаклары һәм аны алга таба үстерү планнары белән Дмитрий Чернышенко Роман Шәйхетдинов таныштырды: «2012 елдан Иннополис Университеты үз эшчәнлеген актив үстерә, федераль дәрәҗәдә ярдәм белән ясалма интеллект, робототехника, пилотсыз технологияләр, технологияләр трансферы буенча төп инновацион үзәкләр, шулай ук алдынгы инженерлык мәктәбе булдырылды. Яңа чакырулар барлыкка килү белән Университет өстенлекләре технологик үсеш концепциясенең максатларына ирешү буенча ил өчен мөһим бурычлар белән тулыландырылырга тиеш. Бу югары белем бирү программалары линиясен киңәйтү, һөнәрләр чатында кадрлар әзерләү, пилотсыз авиация системаларын һәм сәнәгать робототехникасын үстерү, халыкара активлыкны арттыру, өстәмә һөнәри белем һәм белем бирү туризмы өчен халыкара мәйданчык булдыру».

2023 елда Иннополис Университеты 18 илдән 431 яңа студент кабул итте: 303 бакалавриат, 103 магистратура һәм 25 аспирантура программаларына. Яңа уку елында Россия ИТ-уку йортында 35 илдән 1 239 студент белем ала. Быел Иннополис Университетына бакалавриат, магистратура һәм аспирантура программалары буенча 150 илдән 11 216 гариза килгән, Россиядән — 5 729.