Татарстанда 40 муниципаль берәмлектә 558 объектта күп фатирлы йортларга капиталь ремонт ясала

2024 елның 1 июне, шимбә

Бүген ТР Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин социаль-мәдәни өлкә объектларына, гидротехник корылмаларга һәм күп фатирлы йортларга капиталь ремонт барышы турында хәбәр итте.

Киңәшмәне Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында уздырды. Киңәшмәдә шулай ук ТР Премьер-министры Алексей Песошин, ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин катнашты.

Әйтик, мәгариф объектларына капиталь ремонт 7 федераль һәм республика программасы кысаларында бара, аларга 185 объект кертелгән. Алар буенча хәл түбәндәгечә: балалар бакчаларын капиталь ремонтлау буенча эшләр 53% тәшкил итә, мәктәпләрне һәм белем бирү үзәкләрен капиталь ремонтлау 29%ка башкарылган.

Узган 2 атна эчендә подрядчылар 5 объект тапшырган, шуларның 3се - Чаллыда һәм Казанда һәм Ютазы районында - бер объект.

Республикада мәктәпләрдә азык-төлек блокларын ремонтлау эшләре дәвам итә - бүгенгә подрядчылар 94 мәктәпнең 26сында эшли. Программаның гомуми үтәлеше 4 процент тәшкил итә.

Урта һөнәри звено объектлары буенча хәл түбәндәгечә: 4 ресурс үзәгенең төзелеш-монтаж эшләре 37 процентка башкарылган, тулай торакларны ремонтлау буенча эшләр 40 процентка башкарылган.

"Сәламәтлек саклау" тармагында программада 137 объект бар. Шуларның 82 фельдшер-акушерлык пункты буенча эшләр 72%ка башкарылган. Узган 2 атна эчендә подрядчылар 12 объектны тапшырган: 4 – Актаныш районында, икешәр – Биектау һәм Азнакай районнарында, берәр – Чирмешән, Лениногорск, Яңа Чишмә һәм Чистай районнарында. Барлыгы 31 объект төзелеп беткән.

25 поликлиниканы ремонтлау буенча эшләр 50%ка башкарылган. Бу атнада бер объект Әлмәт районында төгәлләнгән.

30 стационарны ремонтлау буенча төзелеш-монтаж эшләре 41%ка башкарылган.

Хәзерге вакытта «Мәдәният» тармагында балалар сәнгать мәктәпләре программаларына кертелгән барлык 5 мәдәният учреждениесе ремонтлана (башкару 58%), шулай ук 11 мәдәният учреждениесе ремонтлана (башкару 41%).

Яшьләр сәясәте буенча капремонт 4 яшьләр үзәгендә (башкару 20%), 8 балаларны савыктыру лагеренда (башкару 17%) алып барыла, яшүсмерләр клубларын ремонтлау буенча эшләр 30% тәшкил итә.

Шулай ук ике психологик-педагогик ярдәм үзәгендә эшләр алып барыла. Алар буенча башкару 14% тәшкил итә.

«Экология» өлкәсенә 21 су объекты керә, шуларның 17се инде эштә (башкару - 47%). Елга суларын чистарту һәм күлләрне чистарту, гидротехник корылмаларны ремонтлау кебек эш төрләре планлаштырылган.

ТР Төзелеш министрлыгы башлыгы шулай ук 763 йортны үз эченә алган күп фатирлы торак йортларны капиталь ремонтлау программасы турында хәбәр итте. Бүгенге көндә 40 муниципаль берәмлектә 558 күп фатирлы йортта эшләр алып барыла. Төзелеш-монтаж эшләрен башкару 34% тәшкил итә, сезонлы эш төрләре 27%. Агымдагы ике атна эчендә Казанда һәм Чаллыда, шулай ук Әлмәт, Зәй, Лаеш, Лениногорск, Сарман һәм Спас районнарында 16 күп фатирлы йортта эшләр төгәлләнгән.