Алексей Песошин: Татарстанда урман хуҗалыгына аерым игътибар бирелә

2024 елның 5 июне, чәршәмбе

Татарстанда урман хуҗалыгына традицион рәвештә аерым игътибар бирелә. Бу хакта Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин республика Урман хуҗалыгы министрлыгы карамагындагы учреждениеләргә урман янгын һәм урман патруле техникасын тапшыру тантанасында белдерде.

Алексей Песошин билгеләп үткәнчә, республика мәйданының 17%тан артыгын урманнар капланган. "Урман - безнең милли байлыгыбыз, ул сәнәгать-үсеш алган республика өчен "җиңел" һәм грамоталы һәм нәтиҗәле файдалануга мохтаҗ. Нәкъ менә шуңа күрә сезнең эшегез бик мөһим», - дип мөрәҗәгать итте ТР Премьер-министры урманчыларга.

Ул билгеләп үткәнчә, бүген Татарстанның урман тармагында 2,5 меңнән артык кеше эшли. Аларның җайга салынган эше нәтиҗәсендә республикада ел саен меңләгән гектар урман утыртыла, урманнарны янгыннан һәм законсыз кисүдән саклау тәэмин ителә. Бу аеруча хәзер - янгын куркынычы арткан һәм урман культуралары сезоны вакытында актуаль. "Республиканың урман хуҗалыгы урманнарны саклау чаралары системасын актив камилләштерә. Монда төп фактор - тармакның техник базасын вакытында яңарту. Бу эшнең югары нәтиҗәләренә ирешергә һәм урманнарны һәм гражданнарыбызның тормышын саклап калырга мөмкинлек бирә», - дип ассызыклады Татарстан Хөкүмәте башлыгы.

Урман хуҗалыгы хезмәткәрләренә барлыгы 41 берәмлек техника һәм җайланма тапшырылды, алар «Экология» илкүләм проектының «Урманнарны саклау» федераль проекты һәм «РФ Урман хуҗалыгын үстерү» дәүләт программасы кысаларында сатып алынган. Бу шул исәптән УАЗ базасындагы урман патруле автомашиналары (31 берәмлек), Беларус тракторлары (6 берәмлек), янгын цистерналары (3 берәмлек) һәм тагылмалы карда йөрү машинасы. "Без ил Президентына "Экология" илкүләм проекты кысаларында республикага күрсәткән ярдәме өчен рәхмәтле. Һичшиксез, яңа техника урманчылыкка урманнарны ышанычлы саклау һәм якау өчен яхшы ярдәм булачак. Мин барлык тармак хезмәткәрләренә нәтиҗәле һәм иҗади хезмәтләре өчен рәхмәт белдерәсем килә. Республиканың экологик иминлеге ышанычлы кулларда дип ышанам", - дип өстәде Алексей Песошин. Чара ТР буенча ЭЭМ ЮХИДИ идарәсе бинасы янындагы мәйданчыкта узды. Тантанада шулай ук ТР урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров һәм Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсе башлыгы вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Ирек Кадамов катнашты.