ТР Хөкүмәте Йортында узган брифингта Татарстан Республикасының агросәнәгать комплексындагы агымдагы хәл турында сөйләделәр

2024 елның 2 июле, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган брифингта журналистларга «Агроидел» халыкара агросәнәгать күргәзмәсен әзерләү һәм үткәрү һәм Татарстан Республикасы агросәнәгать комплексындагы агымдагы хәл турында сөйләделәр.

Брифинг традицион рәвештә республиканың барлык районнары белән видеоконференцэлемтә режимында узды, шулай ук интернет челтәрендә трансляцияләнде.

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров белдергәнчә, «Татарстанда икмәккә бәяләр сизелерлек артмаячак». "Без, зур үсеш булмаячак, дип саныйбыз. Ашлык бәяләрен шуннан да түбән булыр дип карарга инде урын юк», - диде Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы башлыгы.

Ул шул ук вакытта июнь аенда бөртекле культураларга бәяләр шактый артуын әйтте. 28 июньгә булган мәгълүматларга караганда, өченче класс бодаена уртача сатып алу бәясе 1 тонна өчен 14 мең сум, дүртенче класс бодаена – 12,5 мең сум, фураж бодаена – 9,7 мең сум, арышка – 7,8 мең сум, терлек азыгы арпасына 9,6 мең сум тәшкил итә. "Ләкин икмәк заводларының чыгымнары арта. Он, өстәмәләр, чимал, ягулык-майлау материаллары, электр, газ чыгымнары арта. Шуның хисабына икмәккә бәяләр арта", - диде Марат Җәббаров. Аның сүзләренчә, икмәккә бәяләрне тотрыкландыру өчен дәүләт ярдәме чаралары гамәлдә. Икмәк пешерүчеләргә социаль төрдәге икмәк җитештерү һәм сатуга бәйле чыгымнарның бер өлешен каплау өчен субсидияләр күләме дә арткан. Мәсәлән, 1 кг социаль икмәк сатуга киткән чыгымнарның бер өлешен каплау күләме 4,5 сумнан 6 сумга кадәр арткан. "Шулай итеп, без икмәкнең социаль төрләре бәяләренең минималь дәрәҗәдә артуын көйлибез", - дип ассызыклады Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы башлыгы.

Брифинг барышында журналистларга 2024 елда Татарстанда агросәнәгать комплексына ярдәмгә 13,7 млрд сумнан артык акча җибәреләчәге турында хәбәр иттеләр. "Россия һәм Татарстан җитәкчелеге авыл хуҗалыгына зур игътибар бирә. Бюджет чикләүләренә карамастан, авылга ярдәм тулы күләмдә саклана. Быел бездә 13,7 миллиард сум каралган», - диде министр. Марат Җәббаров сүзләренчә, бу суммага федераль бюджеттан финанслана торган 4,5 млрд сумлык чаралар керә. Республика бюджеты хисабына 9,2 млрд сумга. "Бүгенгә ярдәм алучыларга 6,3 млрд сумлык субсидияләр җиткерелгән — бу 46%. Июль аенда тагын 680 миллионга җиткерергә планлаштырабыз", - дип өстәде Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы башлыгы.

Ул шулай ук хәбәр иткәнчә, 2024 ел башыннан Татарстан 5,7 млрд сумга 1,3 мең берәмлек авыл хуҗалыгы техникасы сатып алган. Техника исемлегенә 174 трактор, 41 ашлык җыю һәм 20 терлек азыгы җыю комбайны, шулай ук 1,1 мең берәмлек башка машиналар керә. Моннан тыш, «Агролизинг» АҖ аша республика 4,8 млрд сумлык тагын 669 берәмлек техника алган. "Бүген республикада комбайннар бар, сатып алу да дәвам итә. Комбайннарның әзерлеге 93% тәшкил итә. Урып-җыю башланганчы бер айдан да азрак вакыт калды, шуңа күрә бездә 8-12 июльдә традицион комиссия кабул итүләре планлаштырылган. Исегезгә төшерәбез, быел бер комбайнга 500 гектарга кадәр йөкләнеш. Уртача норма — 300-350, әмма бездә шушысы булачак", - дип билгеләп үтте Марат Җәббаров.